REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 października 2019

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza. Brytyjczyk i Amerykanie zostali nagrodzeni za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian.

William G. Kaelin, Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zidentyfikowali maszynerię molekularną, która reguluje aktywność genów w odpowiedzi na różne poziomy tlenu. Tlen jest niezbędny komórkom do przemiany materii (czytaj również: Nagroda Nobla za zegar biologiczny). Odkrycia laureatów ujawniły mechanizm jednego z najważniejszych procesów adaptacyjnych. Uczeni ustalili, w jaki sposób poziomy tlenu wpływają na metabolizm komórkowy i funkcje fizjologiczne. Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Do tej pory nie było do końca wiadomo, jak komórki przystosowują się do zmian poziomów tlenu. Wykrywanie tlenu ma kluczowe znaczenie dla wielu chorób (czytaj również: Trzech laureatów Nobla w dziedzinie chemii). Odkrycia dokonane przez tegorocznych laureatów mają fundamentalne znaczenie dla fizjologii. Ponadto utorowały drogę obiecującym nowym strategiom walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami.

REKLAMA

Źródło: IK/tvn24.pl/dzienniknaukowy.pl

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych