Najnowszy numer magazynu MGR.FARM już dostępny! | farmacja.pl

Najnowszy numer magazynu MGR.FARM już dostępny!

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-12-12 08:50:00 /

Czy w polskich aptekach zaczyna brakować farmaceutów? Statystyki pokazują, że problem ten może być większy niż do tej pory sądzono, a brak magistra farmacji na zmianie w aptece to zjawisko niemal powszechne…

W opinii samorządu aptekarskiego, sytuacja kadrowa polskich aptek jest co najmniej alarmująca. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej, na przeciętną polską aptekę przypada obecnie mniej niż dwóch farmaceutów – a to stanowi absolutne minimum, jeśli chodzi o warunek funkcjonowania takiej placówki zgodnie z przepisami prawa. Dlaczego tak się dzieje? Czym kierują się właściciele aptek, pozostawiając je bez nadzoru farmaceuty? Dlaczego Inspekcja Farmaceutyczna nic z tym nie robi? Między innymi na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w najnowszym numerze magazynu MGR.FARM.

Wiele gorzkich słów na temat funkcjonowania polskich aptek, samorządu aptekarskiego i farmaceutów znajdzie się w wywiadzie z Adamem Chojnackim – Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym z Gorzowa Wielkopolskiego. Wiele z jego decyzji oraz kar, nałożonych w ostatnim czasie na nieuczciwych właścicieli aptek, odbiło się szerokim echem w środowisku farmaceutów. Chojnacki znany jest ze swojego bezkompromisowego podejścia do patologii na rynku aptecznym. Zaangażowanie w walkę ze zjawiskiem odwróconego łańcucha dystrybucji sprawiło, że zyskał przydomek „inteligentnego psychopaty”. W udzielonym nam wywiadzie opowiedział o trudnych relacjach z samorządem aptekarskim, nieuczciwych właścicielach aptek i zaskakujących sytuacjach podczas kontroli. Czy ten wywiad zmieni polską farmację? Zachęcam do lektury!


W najnowszym numerze magazynu MGR.FARM postanowiliśmy położyć jeszcze większy nacisk na edukację. Oprócz artykułów dostarczających merytorycznej wiedzy na temat leczenia schorzeń najpopularniejszych o tej porze roku, sporo miejsca poświęcamy aptecznej recepturze. Przypominamy o tym, jakie wymogi muszą spełniać pomieszczenia, w których wykonywane są leki recepturowe i na czym polega ich odpowiednia „konserwacja”. Oddajemy się również rozważaniom na temat przyszłości aptecznej receptury – zarówno w kontekście rozwiązań systemowych, jak i nowoczesnych technologii ułatwiających wykonywanie leków.

Opinia farmaceutów na temat suplementów diety nie jest na ogół najlepsza – przyczyn takiej sytuacji jest oczywiście wiele. Nie da się jednak uciec przed faktem, że stanowią one bardzo ważną część asortymentu współczesnej apteki. Zresztą trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce dla nich. Gdzie indziej, jak nie w aptece, pacjent może uzyskać fachową i wiarygodną informację na temat stosowania suplementów diety? I właśnie o tym rozmawialiśmy z dyrektor Narodowego Instytutu Leków – dr n. farm. Anną Kowalczuk. Jednocześnie kontynuujemy naszą serię artykułów pt. „Suplementy diety pod lupą”, tym razem skupiając się na suplementacji witamin i minerałów w okresie ciąży. Solidna dawka merytorycznych wiadomości gwarantowana!

Tradycyjnie nie zabraknie również tematów skłaniających do refleksji oraz pozwalających na chwilę uciec od zgiełku aptecznych obowiązków. Obok artykułów o tematyce historycznej, („Historia pewnego leku” i „Dwadzieścia lat z jednego życia”) gorąco polecam opowieść o Renacie Klamerus – farmaceutce z ponad 40-letnim stażem pracy w aptece, która w pewnym momencie swojego życia postanowiła napisać… baśń dla dzieci. Wkrótce ukaże się trzeci tom jej „Tami z krainy pięknych koni” – uznaliśmy, że to idealna okazja by opowiedzieć niezwykłą historię tej szalenie inspirującej farmaceutki. Kto wie, być może natchnie ona i kogoś z Was, drodzy Czytelnicy?

Najnowszy numer MGR.FARM już dostępny w naszym sklepie (farmacja.pl/zakupy) w cenie 19,90 (z kosztami przesyłki)

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj