Najnowszy numer magazynu MGR.FARM już dostępny!

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-06-05 15:45:43 /

Wywiad z Konstantym Radziwiłłem o przyszłości aptek, rozmowa z Zygmuntem Kamińskim na temat cybernetyzacji rynku zdrowia czy przegląd możliwości robotów aptecznych to tylko niektóre z materiałów, jakie pojawią się w nowym numerze dwumiesięcznika MGR.FARM.

Rynek apteczny oraz jego otoczenie prawne ulegają nieustannym zmianom. Byliśmy tego świadkami chociażby w maju, gdy Parlament przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, określaną hasłem „apteka dla aptekarza”. Największe zmiany jednak ciągle są przed nami. Ministerstwo Zdrowia od dawna zapowiada „dużą nowelizację Prawa farmaceutycznego”, która ma dotknąć wielu aspektów funkcjonowania przemysłu farmaceutycznego i rynku aptecznego. Zmiany będą dotyczyć funkcjonowania Inspekcji Farmaceutycznej, kontroli i dopuszczania do sprzedaży suplementów diety, eksportu leków, sposobu refundacji leków deficytowych czy w końcu uprawnień zawodowych techników farmaceutycznych. Coraz bliżej zdaje się być też ustawa o zawodzie farmaceuty…

O wszystkie te zmiany i plany postanowiliśmy zapytać osobę, która wie na ich temat najwięcej. Nasze zaproszenie do rozmowy o przyszłości polskich aptek i farmaceutów przyjął Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. W swoim wystąpieniu, podczas VII Krajowego Zjazdu Aptekarzy, pod koniec stycznia 2016 roku, zapowiedział poważne zajęcie się „apteką dla aptekarza”. Po ponad roku od momentu złożenia tej obietnicy, regulacja prawna, o którą samorząd aptekarski zabiegał ćwierć wieku, stała się faktem. Jakie jeszcze plany wobec rynku aptecznego i farmaceutów ma minister zdrowia Konstanty Radziwiłł?

Przyszłość aptek związana jest nie tylko ze zmianami w ich otoczeniu prawnym, ale przede wszystkim z postępem technologicznym. Informatyzacja, cyfryzacja i cybernetyzacja to procesy, które ostatecznie wpłyną na charakter pracy farmaceutów. Ułatwią ją czy może utrudnią? Odpowiedzi na wszelkie wątpliwości z tym związane, postanowiliśmy poszukać u człowieka, który jak nikt inny, był zaangażowany w proces informatyzacji polskich aptek. Dr Zygmunt Kamiński – twórca firmy Kamsoft – opowiedział nam o zagrożeniach i możliwościach jakie niesie ze sobą postęp technologiczny. Przy tej okazji postanowiliśmy zgłębić też temat robotyzacji aptek i sprawdzić do jakiego stopnia maszyny są w stanie wesprzeć farmaceutów w ich pracy.

Kim będzie farmaceuta w aptece przyszłości? Które z jego umiejętności i kompetencji przetrwają w stale zmieniającym się rynku aptecznym? Bez wątpienia ważną rolę odegra w tym kontekście opieka farmaceutyczna. Tej nie da się jednak świadczyć bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Jak przeprowadzać przeglądy lekowe? W jaki sposób rozmawiać z pacjentem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w najnowszym numerze MGR.FARM, w którym prezentujemy dodatek specjalny pt. Aptekarz.pl – będący jednocześnie zapowiedzią najnowszego projektu Grupy Farmacja.net.

Do umiejętności, które farmaceuci powinni nadal pielęgnować i które podkreślają dziedzictwo tego zawodu, bez wątpienia należy apteczna receptura. Od samego początku istnienia magazynu MGR.FARM kładliśmy duży nacisk na ten aspekt aptekarstwa. W tym numerze mamy przyjemność zaprezentować nową, stałą rubrykę dotyczącą receptury aptecznej pt. „Powrót do receptury”. Jej autorem będzie niezwykle ceniony ekspert, dr n. farm. Maciej Bilek. Naszym nadwornym ekspertem od kontrowersyjnych tematów stał się też mgr farm. Marcin Piątek, który tym razem przygotował aż dwa, fascynujące artykuły. Pierwszy z nich dotyczy skandalicznych treści ogłoszeń o pracę, które pojawiają się na stronach Okręgowych Izb Aptekarskich. Drugi z kolei udowodni, że farmaceuci są w stanie profesjonalnie weryfikować i rekomendować suplementy.

Nie zabraknie w tym numerze również fascynujących i tajemniczych historii ludzi związanych z farmacją. Artykuł „Hildegarda: Średniowieczna zielarka” przypomni o niezwykłym wpływie, jaki na współczesne aptekarstwo i medycynę, wywarła pewna… święta. Z kolei „Lekowi szpiedzy” odkryją przed Wami zaskakującą historię przemysłu farmaceutycznego PRL. Z pewnością równie zaskakująca okaże się postać Bartosza Rdułtowskiego – dawniej farmaceuty, a dziś historyka, pisarza i wydawcy – przedstawiona w artykule pt. „Farmaceuta na tropie tajemnic”.

Najnowszy numer MGR.FARM można kupić na Farmacja.pl/zakupy

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj