Najstarsza apteka w Warszawie zostanie zamknięta | farmacja.pl

Najstarsza apteka w Warszawie zostanie zamknięta

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-28 12:56:00 /

Działająca od 165 lat przy Nowym Świecie najstarsza dziś apteka w Warszawie, z unikatowym neogotyckim wnętrzem z połowy XIX w., zostanie zamknięta. Właścicielki chcą otworzyć w jej miejscu prawdopodobnie lokal gastronomiczny – pisze warszawa.wyborcza.pl

Apteka nazwana Gotycką mieści się w południowej oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20, u zbiegu ze Smolną. Powstała w 1851 r.

- To dziś najstarsza apteka w stolicy, jedyna z zachowanymi in situ autentycznymi sprzętami sprzed tylu lat. Drugą mieliśmy przy Krakowskim Przedmieściu, z meblami przeniesionymi tam z pl. Trzech Krzyży, które po jej zamknięciu przejęło Muzeum Farmacji. Zniknięcie apteki z Nowego Światu byłoby niepowetowaną stratą. Tym bardziej że jest ona jedynym zachowanym przy tej ulicy przedwojennym wnętrzem handlowym - podkreśla varsavianista Jarosław Zieliński w rozmowie z warszawa.wyborcza.pl.Pomieszczeniem apteki administruje ZGN dzielnicy Śródmieście. AP-Farma jest najemcą. W urzędzie dzielnicy dziennikarze dowiedzieli się, że firma nie zgłaszała dotąd zamiaru zamknięcia lokalu, wypowiedzenia najmu ani wyprowadzki. Ale niedawno wystąpiła o zgodę na zmianę działalności z apteki na "sprzedaż produktów spożywczych, w tym napojów alkoholowych oraz usług okołohandlowych". W przypadku obiektu w rejestrze zabytków - a figuruje w nim i pałac, i wyposażenie apteki - wymaga to pozwolenia stołecznego konserwatora.

- ZGN zwróci się do konserwatora z wnioskiem o taką zgodę - zapowiada rzecznik Śródmieścia Mateusz Dallali, dodając, że w czerwcu stołeczny konserwator negatywnie zaopiniował propozycję właścicielek, które chciały przeznaczyć aptekę na gastronomię.

Jarosław Zieliński apeluje: - Miasto i służby konserwatorskie powinny zrobić wszystko, by uratować tę aptekę. Jeśli nie same, to z pomocą Ministerstwa Kultury. Prowadzenie apteki mogłoby przejąć Muzeum Farmacji, które ma znakomite zbiory, ale jest w zupełnie przypadkowym miejscu. Tak właśnie zrobiono z najstarszą apteką we Lwowie.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj