Najstarsza bydgoska apteka zlikwidowana po 164 latach działalności | farmacja.pl

Najstarsza bydgoska apteka zlikwidowana po 164 latach działalności

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-19 11:31:00 /

Apteka pod „Pod Łabędziem”, która przy ul. Gdańskiej 5 działała nieprzerwanie od 1853 roku, została zamknięta z końcem marca. 20 metrów dalej otworzyła się apteka sieciowa.

W wywiadzie dla Tygodnika Bydgoskiego o sytuacji zabytkowej apteki opowiada jej właściciel - Bartłomiej Pawełczak.

- Aptek swego czasu, do momentu sprywatyzowania, było w Bydgoszczy 40, a teraz jest ponad 150. Liczba mieszkańców maleje, a nie rośnie. Poza tym, miesiąc temu dosłownie 20 metrów dalej została otwarta apteka korporacyjna, a tutaj nie ma miejsca dla dwóch takich placówek. Na odcinku od placu Wolności do Jagiellońskiej-Focha są teraz cztery apteki. Handel obecnie koncentruje się w marketach, w sklepach na Gdańskiej nie ma już tylu klientów. Za likwidacją apteki przemawiały zatem także względy ekonomiczne.

Wodyński zawsze interesował się historią swojego zawodu. Na zapleczu apteki zgromadził blisko 7 tysięcy eksponatów oraz 5 tysięcy książek (w tym 100 starodruków) związanych z farmacją i medycyną. Wszystkie są skatalogowane i wycenione przez ekspertów. To jedno z nielicznych i jednocześnie jedno z największych muzeów tego typu w kraju. Największe jest w Krakowie przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Już 15 lat temu, kiedy powstało muzeum, sygnalizowałem, że nie będzie miejsca dla pojedynczych aptek, bo wszystko się globalizuje, powstają duże korporacje - mówi Wodyński. - Dlatego zachęcałem władze miasta do zainteresowania się tymi zbiorami. Po to między innymi zostały one skatalogowane i wycenione. I miasto cały czas jest nimi zainteresowane. Proponowałem ich przejęcie w zamian za lokal, ale ten, do którego chciałem się przenieść, nie wchodzi w rachubę ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną. Muzeum powinno pozostać tam, gdzie apteka, tym samym zachowana zostałaby tradycja i historia tego niezwykłego miejsca. Przenoszenie go z takiej reprezentacyjnej ulicy byłoby nieporozumieniem.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski złożył ofertę przejęcia zbiorów przez Muzeum Okręgowe.

Cała rozmowa na stronach Tygodnika Bydgoskiego.

Źródło: tygodnikbydgoski.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj