REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 28 kwietnia 2020

Nauka potwierdza skuteczność maseczek w walce z COVID-19

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nawet zwykła, materiałowa maseczka noszona przez zarażoną osobę, redukuje liczbę przenoszenia wirusa i pozwala zapewnić kontrolę nad źródłem, a więc blokować kropelki, kiedy te wydobywają się z ust, zamiast powstrzymywać je, kiedy już rozpraszają się w powietrzu. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Oxford oraz Uniwersytet San Francisco, których analizy przetłumaczone zostały przez włoską Fundację Gimbe.

– Działania naukowe uwydatniły, że przenoszenie wirusa przez osoby, które przechodzą chorobę bezobjawowo, co często jest niedoszacowane, stanowi piętę Achillesa w ograniczaniu pandemii – wyjaśnia Nino Cartabellotta, przewodniczący Gimbe (czytaj również: Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa – ceny maseczek powinny spadać).

Co ustalili naukowcy?

Wnioski wynikające z przeglądu amerykańskich naukowców którzy przeanalizowali ponad 80 badań, zostały opublikowane przez magazyn organizacji Fundacji Gimbe, „Evidence”. Należy podkreślić przede wszystkim, że mimo że nie istnieją badania kliniczne, które oceniłyby skuteczność noszenia maseczek przez ogólną populację w zwalczaniu epidemii nowego koronawirusa, to jednak różne badania empiryczne dowodzą, iż maseczka „wzmacnia efekty innych podejmowanych środków dystansu społecznego”. Co więcej, nawet jeśli w przypadku obowiązku noszenia maski, część osób będzie mniej skupiona na zachowaniu innych środków ostrożności, „działania zapobiegawcze nie będą całkowicie podważone”.

REKLAMA

Analizy ekonomiczne pokazują natomiast, że każda pojedyncza maseczka, noszona przez jedną osobę, może „przyczyniać się do ogromnych zysków ekonomicznych i uratować wiele żyć”. Co więcej, w obliczu trudności z zaopatrzeniem oraz dystrybucją, zachęca się do używania masek wykonanych samodzielnie, jako że nie ma żadnych dowodów, by te ostatnie musiały być wykonane z użyciem specjalnych materiałów bądź przy użyciu specjalnych technik (czytaj również: W Lombardii trwa wyścig po maski. Władze wprowadziły obowiązek zakrywania twarzy

REKLAMA

AM/ansa.it


preprints202004.0203.v1

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych