REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lutego 2021

Naukowcy z Oksfordu sprawdzą, jakie efekty przyniesie łączenie różnych szczepionek przeciw COVID-19

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Uczeni m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego, postawili sobie za cel ustalenie, do jakich rezultatów doprowadzi zastosowanie dwóch różnych szczepionek przeciw COVID-19 w ramach dwóch dawek. Jeżeli takie rozwiązanie okazałoby się równie skuteczne, co podanie pacjentowi dwóch dawek tej samej szczepionki, wtedy mogłoby to w znaczący sposób przyspieszyć programy szczepień, a trudności z dostawami szczepionek nie byłyby już tak dotkliwe (czytaj również: Na PW trwają prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19).

Co więcej, istnieje także szansa, że takie łączenie szczepionek, może być nawet jeszcze skuteczniejsze niż użycie jednej. Mówi o tym w wywiadzie dla BBC Radio 4 prof. Matthew Snape z Oksfordu, o czym czytamy na portalu wiadomosci.wp.pl:

Badania na zwierzętach wykazały lepszą reakcję przeciwciał z mieszanym schematem szczepień (…) Będzie bardzo ciekawe zobaczyć, czy inne metody szczepień rzeczywiście mogłyby prowadzić do wzmocnionej reakcji układu odpornościowego, a przynajmniej tak samo dobrej jak obecnie.

REKLAMA

Co więcej, minister ds. szczepionek, Nadhim Zahawi, miał podkreślać, że łączenie szczepionek to nic nowego – taką metodę, stosuje się w przypadku szczepień przeciwko takim chorobom, jak żółtaczka, polio, odra, świnka czy różyczka. Łączenie preparatów okazuje się też korzystne w przypadku wirusa ebola.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia w Wielkiej Brytanii przeznaczyło na te badania 7 mln funtów. Będzie w nich uczestniczyć 800 ochotników, którzy ukończyli 50.rok życia. Pierwsze rezultaty przewidziane są na okres letni. Do momentu uzyskania wyników, obowiązuje nakaz podawania dwóch dawek tej samej szczepionki.

AM/wiadomosci.wp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych