Nawet 40% pacjentów nie przyjmuje swoich leków na nadciśnienie | farmacja.pl

Nawet 40% pacjentów nie przyjmuje swoich leków na nadciśnienie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-14 08:19:33 /

Badania wykazały, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym nie trzymają się zaleceń lekarskich. Problem jest większy, niż się spodziewano. 14,5% pacjentów z UK i 12% pacjentów z Czech nie przyjmowało żadnego z przepisanych im leków, pomimo występowania wskazań do ich stosowania.

W celu oceny compliance przeanalizowano próbki moczu pacjentów na obecność przepisanych im leków na nadciśnienie. Badanie przeprowadzono na terenie Czech i Wielkiej Brytanii, a analizą objęto 1400 pacjentów. Brak zgodności z zaleceniami lekarskimi stwierdzono u 41,6% pacjentów z Wielkiej Brytanii i 31,5% z Czech. Ogólnie na 2,562 leków hipotensyjnych przepisanych w UK aż 815 (31.8%) nie zostało oznaczonych w moczu. Co ciekawe, to młodsza grupa pacjentów i kobiety byli najmniej zdyscyplinowanymi pacjentami.

Nie jest zaskoczeniem, że mniejsza zgodność z zaleceniami została zaobserwowana w przypadku przyjmowania wielu leków równocześnie. Ryzyko zwiększało się o 77-85% wraz z każdym dodatkowym lekiem. Jeśli chory przyjmował jeden lek na nadciśnienie, to z dyscypliną raczej nie było problemu. Z kolei u pacjenta otrzymującego 6 lub więcej leków, ryzyko nieprzestrzegania zaleceń wynosiło prawie 80%. Zatrważający jest również fakt, że 14,5% pacjentów z UK i 12% pacjentów z Czech nie przyjmowało żadnego z przepisanych im leków, pomimo występowania wskazań do ich stosowania.
Tego typu testy, wykrywające leki w moczu są zbyt drogie, aby wprowadzić je do codziennej praktyki leczniczej. Z drugiej jednak strony mogłyby być świetnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów z niewyrównanym ciśnieniem i stosujących polifarmakoterapię. Takie badanie umożliwiłoby ocenę stopnia zdyscyplinowania pacjentów zanim lekarz dodałby kolejny lek.

W wynikach badania podkreślana jest też rola farmaceutów – to oni w codziennej swojej pracy powinni wspierać pacjentów w regularnym przyjmowaniu leków. Ważna jest też edukacja, bo trudno sobie wyobrazić bez niej leczenie nadciśnienia – pacjent powinien wiedzieć dlaczego stosuje wiele leków równocześnie, na jedna dolegliwość. Hipertensja jest chorobą bezobjawową, dlatego pacjenci często nie doceniają wagi stosowania swoich leków przeciwnadciśnieniowych.

Źródło: Pharmaceutical Journal

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj