REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 listopada 2019

„Nawet technikowi farmaceutycznemu ciężko schudnąć”

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Uczestniczka programu „Dieta albo Cud?” telewizji TVN Style nie jest farmaceutką, a techniczką farmaceutyczną. Po liście jaki do redaktor naczelnej stacji skierowała Naczelna Izba Aptekarska, Kinga Zawodnik opublikowała wpis na Facebooku. Nie odniosła się do zarzutów NIA, jednak sama określiła się jako techniczka farmaceutyczna.

– Nawet technikowi farmaceutycznemu ciężko schudnąć… Dziękuję, że jesteście ze mną w programie „Dieta czy cud?” i mi kibicujecie – napisała na Facebooku Kinga Zawodnik.


REKLAMA

Nawet technikowi farmaceutycznemu ciężko schudnąć …😔Dziękuję, że jesteście ze mną w programie „Dieta czy cud?” i mi kibicujecie 😀😘

Opublikowany przez Kinga Zawodnik Czwartek, 7 listopada 2019


Wpis pojawił się po tym jak Naczelna Izba Aptekarska wystosowała list do stacji TVN Style, w którym zarzucono bezprawne podpisywanie bohaterki programu jako „farmaceutki”.

REKLAMA

– W związku z emitowanym na antenie TVN Style programem: „Dieta czy cud” informuję, że jedna z uczestniczek programu, podająca się za farmaceutkę pracującą w jednej z warszawskich aptek, nie posiada uprawnienia do posługiwania się tytułem zawodowym farmaceuty. Jej dane nie widnieją w Centralnym Rejestrze Farmaceutów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez Naczelną Radę Aptekarską – czytamy w liście wystałym przez Tomasza Leleno, rzecznika prasowego NIA, do redaktor naczelnej TVN Style.

Zwracał on uwagę, że zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich, tytuł zawodowy „farmaceuta” podlega ochronie prawnej. W praktyce mogą się nim posługiwać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja, obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, uzyskany tytuł magistra farmacji).

– Jednocześnie informuję, że posługiwanie się tytułem zawodowym farmaceuty przez osobę nieuprawioną naraża ją na odpowiedzialność prawną, zgodnie bowiem z art. 61 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, „Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień (…), do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.” – wskazuje Leleno.

Farmaceuci piszą listy

Już w październiku do redakcji MGR.FARM trafiały listy farmaceutów, którzy prosili o interwencję w tej sprawie.

– Proszę zainteresować się programem TVN style „dieta czy cud”. Jedna z bohaterek przedstawia się jako farmaceutka. Tymczasem nie widnieje w rejestrze. Sposób przedstawienia nie jest korzystny dla zawodu. Jest przedstawiona jako „głupiutka” grubaska, która testuje diety. Drugą bohaterką jest dietetyk, przedstawiona jako ekspert – pisała w liście do MGR.FARM jedna z czytelniczek.

Póki co Stacja TVN Style nie ustosunkowała się jeszcze do tej sprawy. Wpis Kingi Zawodnik pokazuje jednak, że doszło w tej sytuacji do częstej pomyłki, którą można zaobserwować w mediach.

Źródło: ŁW/FB

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych