REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 maja 2019

Nazistowska Biblia Farmaceutów atrakcją Nocy Muzeów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W miniony weekend Muzeum Farmacji i Medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji związanych z Nocą Muzeów. Goście mogli zobaczyć m.in pigułnice do wytwarzania pigułek czy tabletkarkę. Atrakcją była też nazistowka „Biblia Farmaceutów”.

– Już w korytarzu po wejściu na teren muzeum na gości czekało kilka stoisk. Na nich można było zmierzyć sobie ciśnienie, cukier, sprawdzić skład swojego ciała oraz zmierzyć CO2 w wydychanym powietrzu – relacjonuje wydarzenie Dziennik Zachodni.

Anna Banyś, pracownik Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prezentowała w sali farmaceutycznej obiekty, które do niedawna były jeszcze w codziennym użytku i służyły aptekarzom województwa śląskiego do wytwarzania leków. W gablotach znajdowały się także m.in. trucizny np. azotan strychniny, który do 2008 roku był w preparacie Cardiamid coffein dostępnym w aptece bez recepty (czytaj więcej: W Sosnowcu powstanie Muzeum Medycyny i Farmacji).

REKLAMA

– W gablotach znalazły się także tzw. Biblie Farmaceuty (w tym nawet nazistowska) – podręczniki wykorzystywane przez aptekarzy do nauki. Goście mogli zobaczyć także np. pigułnice do wytwarzania pigułek czy tabletkarkę – pisze Dziennik Zachodni.

REKLAMA

Zwiedzający podziwiali też autentyczne meble z apteki z 1959 roku. Można było znaleźć tam także różne leki oraz maści opatrzone odpowiednią etykietą, która symbolizowała np. że jest to substancja silnie działająca (czytaj więcej: Wszystko o muzeach farmacji w Polsce).

– W tej samej sali można było zobaczyć kopertę ze składką od farmaceuty na Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Koperta została znaleziona w podziemiach budynku. Przywieszona została także kopia decyzji ministra zdrowia z 9 stycznia 1951, w której upaństwowiono wszystkie apteki w kraju – pisze Dziennik.

Źródło: ŁW/Dziennik Zachodni

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych