REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 lutego 2020

NDMA w lekach z metforminą? Na wyniki badań poczekamy do końca lutego…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że Europejska Agencja Leków (EMA) do końca lutego wyda wiążącą opinię w sprawie wyniku testów dotyczących możliwego zanieczyszczenia leków przez NDMA. Na zlecenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowy Instytut Leków prowadzi badania prób produktów leczniczych zawierających metforminę.

– Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 15 stycznia 2020 r. w sprawie produktów leczniczych zawierających metforminę, podmioty odpowiedzialne były zobowiązane do przekazania wyników testów do 31 stycznia 2020 r. – informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny (czytaj więcej: Więcej czasu na badania leków z metforminą).

Dane od podmiotów zobowiązanych do przedstawienia wyników testów nadal spływają do GIF. Równolegle na zlecenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Narodowy Instytut Leków prowadzi własne badania prób produktów leczniczych zawierających metforminę (czytaj również: DGP: GIF się nie kwapi, by zbadać leki z metforminą).

REKLAMA

– Główny Inspektor Farmaceutyczny na bieżąco monitoruje, podejmowane przez podmioty odpowiedzialne, testy. GIF oczekuje, że Europejska Agencja Leków (EMA) do końca lutego wyda wiążącą opinię w tej sprawie – przekonuje GIF.

REKLAMA

Jednocześnie urzędnicy przypominają, że Europejska Agencja Leków (EMA) i władze krajowe wraz z międzynarodowymi partnerami oraz Europejskim Dyrektoriatem ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM) na bieżąco wymieniają się informacjami na temat zanieczyszczeń, takich jak NDMA, i podejmują działania mające na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnianie ich o jakości leków.

Źródło: ŁW/GIF

Aktualizacja_komunikatu_w_sprawie_produktów_leczniczych_zawierających_metforminę_z_dnia_3_lutego_2020_r

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych