REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2019

NIA: Farmaceuci mający podejrzenia ws. firmy Solgar powinni skontaktować się z UOKiK

Artykuł pochodzi z serwisu

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że farmaceuci, którzy mają podejrzenia, że w aptekach w których pracują mogło dojść do naruszenia prawa antymonopolowego w zakresie sprzedaży suplementów diety firmy Solgar, jak również innych przypadków naruszeń, powinni skontaktować się z UOKiK, celem przedstawienia konkretnych dowodów potwierdzających istnienie zmowy cenowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dzisiaj o zarzutach wobec firmy Solgar Polska dotyczących zmowy cenowej. UOKiK prowadzi w tej sprawie aktualnie postępowanie. Urząd przeprowadził przeszukanie w siedzibie firmy i zdobył dowody, m.in. korespondencję mailową, że z której wynikało, że firma mogła ze swoim kontrahentami, sprzedawcami detalicznymi, stosowanie minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety. W efekcie mogło dojść do sytuacji, że konsumenci nie mogli kupić tych produktów taniej niż cena ustalona odgórnie (czytaj więcej: PILNE: UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową. Co z aptekami? ).

– Prawo antymonopolowe zakazuje ustalania minimalnych lub sztywnych cen odsprzedaży produktów przez przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu np. producent-hurtownik czy dystrybutor-sprzedawca. Dozwolone jest wprawdzie sugerowanie cen, ale sprzedawcy muszą mieć swobodę kształtowania własnej polityki cenowej – mówił prezes UOKiK Marek Niechciał.

REKLAMA

Okazuje się, że firma Solgar monitorowała stosowanie ustalonych cen swoich suplementach w sklepach oraz aptekach i interweniowała, jeśli produkty były sprzedawane taniej. Niedozwolona praktyka mogła trwać od 2010 roku.

REKLAMA

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Tomasz Leleno – rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej – przypomina, że warunki handlowe dla produktów nierefundowanych, które dana apteka ma w swojej ofercie, ustalane są na podstawie indywidualnych kontraktów handlowych zawieranych pomiędzy danym przedsiębiorcą, a dystrybutorem. Umowa określa szczegółowe warunki współpracy (m.in. politykę cenową oraz sposób promocji produktów). Należy jednak pamiętać, że jej zapisy nie mogą być sprzeczne z zobowiązującym prawem.

– Farmaceuci, którzy mają podejrzenia, że w aptekach w których pracują mogło dojść do naruszenia prawa antymonopolowego w zakresie sprzedaży suplementów diety firmy Solgar jak również innych przypadków naruszeń, powinni skontaktować się z UOKiK, celem przedstawienia konkretnych dowodów potwierdzających istnienie zmowy cenowej – poinformował redakcję MGR.FARM Tomasz Leleno.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że NIA w ostatnim czasie widzimy wzrost zainteresowania UOKiK rynkiem farmaceutycznym.

– Z uznaniem przyjmujemy każde działanie tego urzędu prowadzące do ograniczenia lub likwidacji patologii na tym rynku. Jednocześnie przypominamy, że już wiele miesięcy temu Naczelna Izba Aptekarska zgłaszała do UOKiK podejrzenia naruszenia przepisów w zakresie stosowania zmów cenowych dotyczących leków przeciwzakrzepowych. Czekamy na rozstrzygnięcie postępowania w tej sprawie – mówi rzecznik prasowy NIA (czytaj więcej: UOKiK: Przeszukania w siedzibie Kamsoft, OSOZ i PEX PharmaSequence).

Czy aptekom grozi jakaś kara?

UOKiK zwraca uwagę, że za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom zaangażowanym w naruszenie – kara do 2 mln zł. Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy, a także menadżerom, którzy uczestniczą w nielegalnym porozumieniu, szansę zyskania statusu „świadka koronnego”. Pozwala to na całkowite uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie.

Z programu można skorzystać pod warunkiem dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia oraz współpracy z UOKiK. Przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Źródło: ŁW/MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych