Nie będzie apteki, to może antykwariat? | farmacja.pl

Nie będzie apteki, to może antykwariat?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-24 08:58:00 /

Po pięciu nieudanych przetargach na wynajem zabytkowego lokalu po 'Aptece Pod Aniołem Stróżem", władze Krakowa prawdopodobnie dadzą za wygraną i przeznaczą go na inną działalność. Do tej pory Zarząd Budynków Komunalnych przewidywał w tym miejscu otwarcie tylko apteki, czego efektem było pięć przetargów i żadnych chętnych. Obecnie trwa szósty...

„Apteka Pod Aniołem Stróżem” istniała w kamienicy przy ulicy Kościuszki nieprzerwanie od ok. 1890 roku. O jej losach pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie (czytaj więcej: "Zabytkowa apteka znika z mapy Krakowa", "Urzędnicy uparli się na aptekę w tym miejscu"). Lokal, który znajduje się przy ulicy Kościuszki 18, był wystawiany już wielokrotnie na aukcjach. Problem w tym, że urzędnicy postawili warunek: w pomieszczeniach można prowadzić tylko aptekę.

W lokalu znajduje się zabytkowy wystrój wnętrza: rzeźbione regały z szufladkami, lustrami, szafkami i zegarem oraz lady z rzeźbionym frontem, a także szklane i ceramiczne pojemniki apteczne zamówił pierwszy właściciel apteki. Dziś meble te są wpisane do rejestru zabytków ze względu na dużą wartością artystyczną i kunszt rzemiosła snycerskiego. Z tego też powodu konserwator miejski nalegał, by ten gminny lokal, w którym apteka działała do 2016 roku, urzędnicy wynajęli wraz z wyposażeniem pod aptekę. Niestety mimo pięciu przetargów ogłaszanych przez Zarząd Budynków Komunalnych nie znalazł się nikt chętny. 123-metrowy lokal przy ul. Kościuszki trafi 31 sierpnia po raz szósty na aukcję celową. Wiele jednak wskazuje na to, że i tym razem może skończyć się niepowodzeniem.– Ponieważ ze strony rady dzielnicy doszły do nas informacje, że miejscem tym są zainteresowane lokalne środowiska związane z branżą księgarską, zdecydowaliśmy o możliwości rozszerzenia działalności. Pismo w tej sprawie wysłaliśmy już do radnych z komisji mienia i rozwoju gospodarczego. Jeśli zaopiniują ten pomysł pozytywnie, zostanie to uwzględnione przy przygotowywaniu kolejnego przetargu – Gazeta Wyborcza cytuje słowa biura prasowego ZBK.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Wyborczej.

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj