Nie będzie wizytacji samorządu w aptekach | farmacja.pl

Nie będzie wizytacji samorządu w aptekach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-11-22 07:40:00 /

Naczelna Izba Aptekarska dementuje informację, jakoby w zmianach legislacyjnych przygotowanych przez samorząd w ramach prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty, znajdowały się przepisy o "wizytacjach" izb aptekarskich w aptekach. Propozycja taka została usunięta z samorządowego projektu ustawy na początku kadencji obecnej NRA...

Niedawno informowaliśmy o tym, że w miniony czwartek odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, powołanego przez Ministra Zdrowia. O jego przebiegu i wstępnych ustaleniach rozmawialiśmy z wiceministrem zdrowia Marcinem Czechem i dr hab. Agnieszką Zimmermann (czytaj więcej: Ruszyły prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Jest pierwszy problem?).

W rozmowie z naszą redakcją, wiceprzewodnicząca zespołu, dr hab. Agnieszka Zimmermann, przyznała, że podczas pierwszego spotkania omawiano przede wszystkim kwestię zakresu prac zespołu. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej mieli optować nad procedowaniem projektu ustawy, który został przez nią przygotowany i już w ubiegłym roku przedstawiony Ministerstwu Zdrowia – łączącego ustawę o zawodzie z ustawą o izbach aptekarskich. Ten kierunek budził zastrzeżenia dr Zimmermann.

- Mam takie wrażenie, że przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej chcą promować daleko idące zmiany dotyczące samorządu przy okazji ustawy o zawodzie farmaceuty. Nie w ten sposób rozumiem legitymację, jaką uzyskałam otrzymując zaproszenie do prac w tym zespole. Chciałabym promować dwa filary zawodu, jakim są: rozszerzenie uprawnień farmaceuty i rozwój samodzielności zawodowej. Zapisy dotyczące funkcjonowania samorządu aptekarskiego, w mojej opinii, działają jak należy i nie trzeba tutaj w żaden sposób interweniować - mówiła wiceprzewodnicząca zespołu.

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Naczelną Izbę Aptekarską, która była zaskoczona wspomnianą opinią dr Zimmermann.

- W naszej opinii istnieje konieczność scalenia przepisów ustawy o izbach aptekarskich z przyszłą ustawą o zawodzie farmaceuty, co pozwoli stworzyć jeden spójny akt określający zasady pracy w zawodzie farmaceuty, bez względu na jego miejsce pracy. Takie rozwiązania nie są niczym nadzwyczajnym. Można je znaleźć chociażby u lekarzy. Dlatego nie do końca rozumiemy zarzuty niektórych członków zespołu, którzy już podczas pierwszego spotkania próbowali storpedować to rozwiązanie - twierdzi rzecznik prasowy NIA, Tomasz Leleno.

Zwraca on uwagę, że obecnie żaden akt prawny nie określa w jasny i czytelny sposób zadań farmaceuty. Dziś każdy farmaceuta wie, czym zajmuje się kierownik apteki i jakie zadania powinien realizować, natomiast nigdzie nie jest wprost powiedziane, za co odpowiedzialny jest farmaceuta i jakie są jego zadania.
- Głównym zadaniem farmaceutów jest nie tylko wydawanie leków pacjentom, ale przede wszystkim świadczenie profesjonalnego doradztwa zdrowotnego. W tym kontekście dużym wyzwaniem jest prowadzenie opieki farmaceutycznej - podkreśla Leleno. - Wielu farmaceutów uważa, że realizuje już zadania w tym zakresie jednak system prawny nie doprecyzował tego obszaru wystarczająco szczegółowo. Brakuje bowiem ustawy stanowiącej fundament opieki farmaceutycznej. Tę lukę powinna wypełnić ustawa o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób zdefiniuje rolę i zadania stawiane przed farmaceutami, a także wskaże wyzwania wynikające choćby z wprowadzenia do aptek opieki farmaceutycznej.

Zdaniem NIA szczegółowe regulacje powinny dotyczyć roli jaką farmaceuta powinien pełnić w całym procesie. Powinny określić również miejsce prowadzenia tych usług – czy będzie to tylko apteka, czy może też przychodnia i oddział szpitalny. Istotną rzeczą jest też opisanie relacji pacjent-farmaceuta oraz zasad tworzenia i udostępniania dokumentacji medycznej (dziś farmaceuta nie ma prawa zadzwonić do lekarza, aby ten udzielił mu informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, gdyż nie ma w tym zakresie odpowiednich przepisów).

- Ustawa o zawodzie jest także kluczowa z perspektywy niezależności farmaceutów zatrudnionych w aptekach. Niestety, dziś w wielu placówkach (szczególnie sieciowych) liczy się przede wszystkim realizacja celów sprzedażowych, a więc nastawienie na wynik. W tych aptekach farmaceuci rozliczani są głównie z wartości paragonów i sprzedaży przykasowej - przypomina Tomasz Leleno zwracając uwagę, że farmaceuta tak naprawdę powinien mieć czas na rozmowę z pacjentem, w efekcie której ten drugi powinien nabyć jedynie potrzebne leki (tzw. racjonalizacja farmakoterapii). - Farmaceuci, jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, muszą mieć poczucie, że zapisy prawa gwarantują im niezależność i dzięki temu mogą funkcjonować w ściśle określonych ramach. Stąd konieczność wprowadzenia do systemu prawnego ustawy o zawodzie farmaceuty - podkreśla rzecznik prasowi NIA.

Naczelna Izba Aptekarska zdecydowanie dementuje też informację, jakoby w propozycjach zmian, przygotowanych przez samorząd aptekarski, znajdowały się "wizytacje" izb aptekarskich w aptekach.

- To nieprawdziwa informacja. Propozycja zmian legislacyjnych, przygotowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską nie zawiera przepisów mówiących o „wizytacjach” izb aptekarskich w aptekach. Propozycje te zostały usunięte już na początku kadencji obecnej Naczelnej Rady Aptekarskiej - zapewnia Tomasz Leleno. - W tej sytuacji niezwykle trudno jest zrozumieć dyskusję, która ostatnio wybrzmiała w mediach na temat zapisów, które zwyczajnie nie istnieją.

Samorząd aptekarski podkreśla, że pierwsze spotkanie ministerialnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, jest właściwym krokiem w kierunku wznowienia prac nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty.

- Liczymy na to, że mimo różnic zdań w pewnych kwestiach pomiędzy jego członkami, dalsze prace będą przebiegać w spokojnej atmosferze i skupią się przede wszystkim na zagadnieniach merytorycznych - zapewnia Tomasz Leleno.

Źródło: NIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj