Nie chcę zrobić z farmaceutów felczerów czy lekarzy bis, ale... | farmacja.pl

Nie chcę zrobić z farmaceutów felczerów czy lekarzy bis, ale...

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-17 10:55:00 /

Marcin Czech, mianowany niedawno na stanowisko wiceministra zdrowia, zapowiada powrót do prac nad opieką farmaceutyczną i ustawą o zawodzie farmaceuty. Resort zdrowia zamierza przyjrzeć się też receptom farmaceutycznym. Wiceminister przyznał, że czeka nas kolejna "mała" nowelizacja Prawa farmaceutycznego.

W wywiadzie dla Gazety Prawnej, Marcin Czech opowiada między innymi o planach i priorytetach Ministerstwa Zdrowia na najbliższe miesiące. Z jego wypowiedzi wynika, że najważniejszym projektem, nad którym toczą się obecnie prace, jest nowelizacja ustawy refundacyjnej. Wcześniej jednak może czekać nas 'mała' nowelizacja Prawa farmaceutycznego.

Wiceminister odniósł się również do oczekiwań farmaceutów, odnośnie kluczowych dla samorządu aptekarskiego regulacji.

Bardzo ważną kwestią jest dla mnie opieka farmaceutyczna. Powinna powstać ustawa o zawodzie farmaceuty. Jest już nawet projekt przygotowany przez samorząd aptekarzy. Musimy jednak wypracować takie rozwiązanie, by pogodzić różne interesy tak, aby pacjent faktycznie odczuł pozytywną zmianę. Taka ustawa musi reprezentować wszystkie osoby z branży farmaceutycznej, a nie tylko aptekarzy. Nie zapominajmy o osobach pracujących w aptekach szpitalnych, na uczelniach czy w wojsku. Czekają nas konsultacje z wieloma różnymi podmiotami - mówi Czech.

Jego zdaniem opieka farmaceutyczna mogłaby skrócić drogę pacjenta do uzyskania pomocy i jednocześnie odciążałaby resztę systemu ochrony zdrowia.
- Nie chcę zrobić z farmaceutów felczerów czy lekarzy bis, ale mogliby np. zmierzyć ciśnienie czy obsłużyć glukometr, udzielić profesjonalnej porady. Wiem o oddolnej inicjatywie Naczelnej Rady Aptekarskiej odnośnie do zrobienia pilotażu opieki farmaceutycznej. Będę się temu wnikliwie przyglądał i chętnie zaadaptuję część rozwiązań, które zdadzą egzamin.

Marcin Czech chce też wrócić do tematu recept farmaceutycznych.

- Uważam, że farmaceuta powinien mieć do tego prawo. Obecnie kierownicy aptek rzadko je wystawiają. Poza tym chcemy wzmocnić pozycję inspektorów farmaceutycznych, wspomagać CSIOZ np. w zakresie e-recepty. Będzie to w małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, z którą najprawdopodobniej ruszymy najszybciej.

Cały wywiad dostępny na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj