Nie ma przeszkód by producent założył własną hurtownię farmaceutyczną | farmacja.pl

Nie ma przeszkód by producent założył własną hurtownię farmaceutyczną

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-13 09:42:52 /

Pod koniec czerwca do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja Polskiego Komitetu Zielarskiego, zwracająca uwagę na praktykę jednej z największych hurtowni farmaceutycznych, która produkuje własne suplementy diety. Resort zdrowia nie widzi w tej praktyce zagrożenia dla pacjentów...

Polski Komitet Zielarski wystosował petycję do Ministerstwa Zdrowia, w której podnosił problem produkcji własnych suplementów diety przez jedną z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce. Zdaniem autorów petycji sytuacja ta jest głęboko patologiczna i rodzi zagrożenia dla bezpieczeństwa leczniczego pacjentów (czytaj więcej: Hurtownia woli sprzedawać własne suplementy, zamiast leków).

- Jedna z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce w 2014 roku rozpoczęła działalność gospodarczą pod odmienną firmą oraz za pośrednictwem specjalnie utworzonego w tym celu podmiotu, polegającą na samodzielnym wytwarzaniu własnych produktów w postaci suplementów diety - czytamy w petycji. - Zastosowano technikę sprzedaży przedmiotowej produktów polegającą na ich nazywaniu w sposób tożsamy z nazwami produktów leczniczych (np. Melisa, Mięta, Pokrzywa, Rumianek itp.) powszechnie funkcjonujących na rynku jako produkty leczniczego.

Zdaniem Polskiego Komitetu Zielarskiego, takie postępowanie świadomie wprowadza w błąd rzesze pacjentów, którzy nie posiadając specjalistycznej wiedzy na temat różnicy między lekiem a suplementem diety, zakupują je w przeświadczeniu, iż są to leki. W efekcie hurtownia przestaje dystrybuować produkty lecznicze, na rzecz bardziej dochodowego zajęcia polegającego na własnej produkcji i dystrybucji suplementów diety.- Co więcej telemarketing hurtowni prowadzi aktywną promocję swoich wyrobów przedkładając ich sprzedaż nad dystrybucję produktów leczniczych - czytamy w treści petycji do Ministerstwa Zdrowia.

Niedawno resort zdrowia odpowiedział na petycję Polskiego Komitetu Zielarskiego, dając do zrozumienia, że przepisy w zakresie wytwarzania, wprowadzania i dystrybucji na rynku aptecznym zapewniają właściwą kontrolę nad jakością produktów będących przedmiotem obrotu.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne nakładają inne wymagania, obowiązki i prawa na wytwórców produktów leczniczych, inne natomiast na podmioty prowadzące hurtownie farmaceutyczne.

- Nie ma przeszkód prawnych, aby podmiot posiadający zezwolenie na wytwarzanie, po spełnieniu wymogów związanych z obrotem hurtowym produktami leczniczymi, w tym przede wszystkim wymogów Dobrej Praktyki Dystrybucji, założył własną hurtownię farmaceutyczną - czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia. - Nie jest właściwym zatem, by wytwórcy posiadali ustawową możliwość prowadzenia obrotu hurtowego skierowanego bezpośrednio do aptek bez spełnienia stosownych warunków. Każde z funkcjonujących ogniw łańcucha obrotu hurtowego pełni określoną rolę i stanowi ważny etap w systemie bezpieczeństwa i zachowania tożsamości produktów leczniczych a poprzez to bezpieczeństwa życia i zdrowia ludności. Ochrona zdrowia publicznego musi być podstawowym celem wszelkich zasad regulujących produkcję, dystrybucję i stosowanie produktów leczniczych.

Źródło: bip.mz.gov.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj