Nie umieszczaj leków na półce z alkoholem | farmacja.pl

Nie umieszczaj leków na półce z alkoholem

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-26 13:44:50 /

Jedna z firm farmaceutycznych przygotowała wskazówki dla pracowników sklepów i stacji benzynowych, w jaki sposób powinni przechowywać leki. Czy to wystarczy by były one bezpieczne?

Zwolennicy ograniczenia pozaaptecznego obrotu lekami wielokrotnie wskazywali na to, że są one w sklepach, kioskach i na stacjach benzynowych przechowywane nieprawidłowo. Nawet Naczelna Izba Kontroli wskazywała, że pozaapteczny obrót lekami stanowi zagrożenie (czytaj więcej: NIK: Pozaapteczny obrót lekami stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia).

Problemem jest przede wszystkich brak kontroli nad tego typu placówkami. Jak wynika z informacji NIK, część Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych w przypadku ujawnienia nieprawidłowości w obrocie produktami leczniczymi odstępuje od wydawania decyzji administracyjnych, kierując do kontrolowanych pisemne zalecenia bez wskazania terminu usunięcia nieprawidłowości.
Efektem braku nadzoru są występujące patologie: leki wystawione w sąsiedztwie napojów wysokoprocentowych, środków chemicznych, czy słodyczy dla dzieci, dostępne bez dodatkowych zabezpieczeń przed małymi pacjentami, co jest świadomym łamaniem obowiązujących od lat przepisów.

- Przepisy dopuszczają sprzedaż leków przez osoby nie posiadające do tego odpowiednich kwalifikacji - mówił niedawno wiceprezes NRA, Marek Tomków (czytaj więcej: Marek Tomków: Nie mamy żadnych długów wyborczych). - W naszym kraju, żeby łowić ryby trzeba posiadać kartę wędkarską, aby jeździć na rowerze konieczna jest karta rowerowa. Leki na poczcie, czy na stacji benzynowej może sprzedawać każdy. Udzielanie błędnych porad dotyczących stosowania leków u dzieci, bezkarne łączenie preparatów o tym samym składzie, nieuzasadnione przekraczanie maksymalnych dawek, czy łączenie leków z alkoholem, bez wątpienia stanowi zagrożenie życia i zdrowia dla pacjenta.

Wiele wskazuje na to, że producenci leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym wzięli sobie do serca zarzuty farmaceutów i postanowili przygotować dla pracowników sklepów i stacji benzynowych, proste instrukcje dotyczące przechowywania leków (zdjęcie wyżej). Instrukcje takie pojawiły się na tylnej ścianie standów na popularny lek przeciwbólowy. Czy okażą się one skuteczne?

Źródło: Facebook

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj