Nie wolno reklamować mleka początkowego | farmacja.pl

Nie wolno reklamować mleka początkowego

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-11 08:30:00 /

Do Komisji Etyki Reklamy wpłynęła skarga na artykuł pod tytułem „Jak przygotować wyprawkę dla noworodka”, a którym pojawiła się kryptoreklama mleka Humana 1. Producent uważa jednak, że nie ma z tą publikacją nic wspólnego...

Na stronie www.mamopracuj.pl ukazał się 23 marca 2017r. artykuł zatytułowany „Jak przygotować wyprawkę dla noworodka”, w którym zamieszczono ukrytą reklamę mleka początkowego Humana 1 firmy Humana Poland Sp. z o.o. W treści artykułu zawarto następujące twierdzenia: „Mleko początkowe od urodzenia w proszku lub w płynie (oznaczane numerem 1) dostępne na stronie humana-baby.pl Polecane dla wszystkich noworodków, które nie mogą być karmione piersią. Mleko Humana 1 (link do strony producenta) może być też uzupełnieniem diety dziecka karmionego mlekiem matki."

- Opisana wyżej reklama jest niezgodna z prawem, gdyż zgodnie z art. 25 ust.1 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia „reklama preparatów do początkowego żywienia niemowląt może być prowadzona wyłącznie w publikacjach popularnonaukowych specjalizujących się w upowszechnianiu wiedzy z zakresu opieki nad dzieckiem lub w publikacjach naukowych i musi być ograniczona do informacji potwierdzonych badaniami naukowymi” - napisano w skardze na artykuł, która trafiła do Komisji Etyki Reklamy.

Zdaniem osoby skarżącej, artykuł nie spełniał kryteriów publikacji popularnonaukowej ani publikacji naukowej, a zaskarżona treść artykułu stanowiła zakazaną reklamę preparatu do początkowego żywienia niemowląt.

- Ponadto, reklama tego produktu jest kryptoreklamą, co zgodnie z art. 7 pkt. 11 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym stanowi nieuczciwą praktykę rynkową – czytamy w treści skargi.Firma Humana Poland w odpowiedzi na skargę stwierdziła, że informacja zawarta w artykule na temat mleka początkowego Humana 1, nie była nigdy przedmiotem działań reklamowych producenta.

- Mając na uwadze dobro konsumenta zostały przez spółkę podjęte czynności audytorskie mające na celu weryfikacje podmiotu, który powyższą treść umieścił w przestrzeni internetowej. Informujemy, że czynność została dokonana bez wiedzy ze strony Humana Poland Sp. z o.o. - czytamy w odpowiedzi producenta. - Informujemy, że szybka weryfikacja powyższej sytuacji leży w interesie konsumenta i spółki. Działania weryfikujące mają na celu zabezpieczyć w przyszłości od działań reklamowych, które mogą zostać uznane za nieuczciwą praktykę rynkową i wpłynąć na negatywny wizerunek firmy.

Spółka Humana Poland zleciła też czynności mające na celu usunięcie treści która stanowi przedmiot reklamacji.

Zespół orzekający Komisji Etyki Reklamy stwierdził, że reklama mogła nadużywać zaufania odbiorców i wykorzystywać ich brak doświadczenia lub wiedzy. Wskazał też, że zawarty w reklamie odnośnik do mleka początkowego producenta był nieuprawniony i w tym zakresie reklama wymaga modyfikacji.

Źródło: radareklamy.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj