REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 lipca 2018

Nie wszystkie apteki wymieniają wycofane leki z walsartanem

Artykuł pochodzi z serwisu

Czytelnicy Gazety Pomorskiej skarżą się, że wbrew doniesieniom medialnym, nie wszystkie apteki dokonują wymiany wycofanych serii leków z walsartanem, na leki pełnowartościowe. Na sygnały te zareagowała między innymi firma Polpharma…

Okazuje się jednak, że nie wszystkie apteki stosują się do propozycji producentów (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno firma Egis jak i Polpharma zaapelowały do aptek, aby przyjmowały od pacjentów ich leki z walsartanem, które zostały wycofane decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Pierwsza z firm zapewniła niedawno, że farmaceuci mogą przyjmować od pacjentów zarówno pełne, jak o niepełne opakowania Tensartu wycofanego z obrotu. Pacjenci mają otrzymywać zwrot należności za zwrócone w ten sposób leki. Apteki z kolei oddając wycofane leki do hurtowni, otrzymają faktury korygujące (czytaj więcej: Egis będzie rozliczać zwroty Tensartu od pacjentów. Również niepełnych opakowań…).

Firma Polpharma z kolei zaproponowała, aby apteki wymieniały wycofany Vanatex na serie leku, które nie zostały wycofane lub jego zamienniki. Pacjenci mają otrzymywać pełnowartościowe leki bez opłaty, natomiast apteki otrzymają zwrot kosztów takich wymian bezpośrednio od producenta (czytaj więcej: Polpharma: Apteki otrzymają wynagrodzenie za wydanie pacjentom zamienników Vanatexu).

Okazuje się jednak, że nie wszystkie apteki stosują się do propozycji producentów. O takich sytuacjach informują m.in. czytelnicy Gazety Pomorskiej, którzy skarżą się, że apteki przyjmują jedynie pełne opakowania wycofanych leków. Redakcja postanowiła zapytać o tę sytuację firmę Polpharma.

– Nie możemy aptekom nakazywać wymiany w taki lub inny sposób. Możemy jednie wskazywać drogę, jak dokonywać wymiany – podaje Magdalena Rzeszotalska, rzeczniczka Polpharmy. – Poinformowaliśmy apteki o rekomendowanym sposobie postępowania i szczegółach zwrotu oraz rozliczeń, ale jak zdecydują się takiej wymiany dokonywać, to już zależy od poszczególnych aptek.

Źródło: Gazeta Pomorska

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych