REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 sierpnia 2019

Niektóre apteki dostają więcej brakujących leków. Dlaczego?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków przyznał, że pojawiają się niepokojące sygnały dotyczące uprzywilejowania niektórych aptek. Chodzi o dostawy brakujących leków.

Jak donosi Radio Maryja, podczas ostatniego kryzysu lekowego część hurtowników miała zaopatrywać tylko duże sieci apteczne. Skutkiem tego jest to, że mniejsze apteki były pozbawione leków dla swoich pacjentów. Teraz resort zdrowia ma sprawdzić, czy doszło do zmowy gigantów na rynku lekowym (czytaj również: Marek Tomków: Kryzys lekowy trwa tak naprawdę od wielu lat).

Leki nie są rozdzielane równo

Zdaniem wiceprezesa NRA może to być kolejny przejaw zaostrzającej się walki między dużymi i małymi podmiotami aptecznymi o cenę, promocję oraz dostęp do leków. Dodał on, że od dłuższego czasu pojawia się wiele informacji, że zaopatrzenie aptek nie jest sprawiedliwe – czyli są podmioty, które są uprzywilejowane i dostają bardzo dużą część tzw. deficytów, a inne nie dostają ich niemal wcale.

REKLAMA

 Po pierwsze, z punktu widzenia pacjenta, jest to absolutnie nieuczciwe, dlatego że każdy Polak ma prawo do leczenia się w dowolnym miejscu na terenie naszego kraju na równych zasadach. Po drugie, ustawa refundacyjna od wielu lat wprowadziła mechanizmy, które pokazują, że tego typu porozumienia są zabronione w odniesieniu do leków refundowanych.  Po trzecie, obserwujemy w tej chwili bardzo mocny element kolejnego etapu walki pomiędzy aptekami, większymi i mniejszymi zaznaczył Marek Tomków.

REKLAMA

Sprawa dla UOKiK

Dane, które uda się zebrać Ministerstwu Zdrowia, mogą być bardzo pomocne dla UOKiK-u. Na ich podstawie urząd mógłby wszcząć postępowania ws. antykonkurencyjnego porozumienia zawartego przez rynkowych gigantów.

Na początku lipca tzw. kryzys lekowy ograniczył dostępność do kilkuset leków w Polsce. Brakowało także zamienników. MZ m.in. powołało specjalny zespół i uruchomiono infolinię dla pacjentów (czytaj więcej: Już 11 tyś. osób skorzystało z infolinii o dostępności leków. Szykują się zmiany…).

Źródło: IK/radiomaryja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych