Niemcy ostrzegają przed fałszywym lekiem | farmacja.pl

Niemcy ostrzegają przed fałszywym lekiem

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-24 08:45:31 /

Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte ostrzega przed obecnością na niemieckim rynku sfałszowanych opakowań leku Viread® 245 mg firmy Gilead Sciences International Limited. Fałszywki odkryła jedna z niemieckich hurtowni. To już kolejny przypadek sfałszowania leków firmy Gilead. Preparat Viread zawiera substancję czynną tenofovirdisoproksil, która stosowana jest w leczeniu zakażeń wirusem HIV-1.

Sfałszowany lek miał identyczny numer serii i datę ważności, jak autentyczny produkt, który przeznaczony był na rynek niemiecki, austriacki i kuwejcki. Co ciekawe, po zbadaniu fałszywek okazało się, że ich skład odpowiada oryginałowi, jeśli chodzi o zawartość substancji czynnej. Nie znaleziono też żadnych odchyleń jeśli chodzi o konstrukcję i skład opakowań (butelki, pokrywki, środki osuszające). Na czym zatem polegają różnice?

Odkryte preparaty różniły się od oryginału przede wszystkim opakowaniem zewnętrznym i ulotką. Inne odcienie kolorów na pudełku, odstępstwa w wyglądzie czcionek czy rozmycie niektórych słów w treści ulotki - to tylko niektóre z elementów, które pozwalają odróżnić lek oryginalny od fałszywego.
Po stwierdzeniu podróbek Viread 245 mg niemieccy farmaceuci zostali poproszeniu o przejrzenie swoich magazynów i weryfikację opakowań leku z podejrzanej serii. Procedura zabezpieczania fałszywek nie została jeszcze zakończona.

Więcej na ten temat pisze Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte.

Źródło: bfarm.de

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj