REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 marca 2020

Niemcy: studenci farmacji organizują pomoc dla aptek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W związku z postępującą epidemią koronawirusa, niemieccy studenci farmacji postanowili wesprzeć placówki apteczne.

Ze względu na to, że wykłady odbywają się przez Internet, a zajęcia praktyczne w ogóle odwołano, wielu studentów udało się z powrotem do swoich rodzin. Federacja skupiająca niemieckich studentów farmacji, Bundesverband der Pharmaziestudierenden in Deutschland (BPhD) wzywa ich jednak do tego, by czas ten wykorzystali, pomagając placówkom aptecznym.

Wsparcie dla zespołów aptecznych

– Apteki jawią się w dzisiejszych kryzysowych czasach jako podstawowa część systemu opieki zdrowotnej i służą często jako pierwszy punkt informacji dla zdezorientowanych pacjentów i pacjentek – donosi BPhD. A jednak, mają one też swoje ograniczenia, ponieważ personel kurczy się, z powodów zdrowotnych lub wskutek brakującej opieki nad dziećmi. I tu właśnie, tak, jak tylko to potrafią, chcą wkroczyć na pomoc studenci farmacji (czytaj też: Wielka Brytania: studenci na pomoc farmaceutom).

REKLAMA

– Jako przyszli pracownicy służby zdrowia, nie chcemy zostać bezczynnie w domu w sytuacji, w której możemy w sposób sensowny odciążyć apteki i ich pracowników – deklaruje Laura Weiß, przewodnicząca BPhD. – Osoby studiujące mogą, w zależności od tego, na jakim etapie studiów się znajdują, pomóc w wielu obszarach, takich jak sporządzanie receptur, zarządzanie towarem czy dostawa.

REKLAMA

Specjalna strona

BPhD uruchomiło specjalną stronę internetową, która pozwoli na wzajemne odnalezienie się aptek i studentów. Placówki mogą więc krótko opisać pole działalności oraz potrzebne wymagania, takie jak na przykład posiadanie prawo jazdy, niezbędne w obszarze dostaw. Następnie, po stronie studenta jest już znalezienie pobliskiej apteki, a także skontaktowanie się z nią. Trzeba tu jednak podkreślić, że ze względu na to, że studenci porozjeżdżali się do swoich domów w różnych częściach kraju, na pomoc mogą liczyć nie tylko apteki z dużych uniwersyteckich miast, ale także te z mniejszych miejscowości (Łódzcy studenci farmacji będą wspierać apteki).

Potrzebna umowa

Akcja przygotowana przez studentów farmacji, znalazła poparcie Związku Zawodowego Aptekarzy Adexa, który oddał do dyspozycji studentów przykładowy wzór umowy o pracę. Jak zaznacza BPhD, „studenci nie mogą pomagać aptekom bez podpisanej oficjalnej umowy o pracę, ponieważ tylko wtedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa od wykonywanych czynności”. Co więcej, BPhD podkreśla również, że osobiste bezpieczeństwo powinno mieć pierwszeństwo, i odradza pomoc w aptece „tym studentom, którzy zaliczają się do grupy osób, u których według Instytutu Roberta Kocha, istnieje podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby”.

AM/pharmazeutische-zeitung.de

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych