Niemiecki farmaceuta oszukiwał pacjentów | farmacja.pl

Niemiecki farmaceuta oszukiwał pacjentów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-21 07:50:00 /

Akt oskarżenia przeciwko 47-letniemu farmaceucie liczy 820 stron i wymienia 62 tys. przypadków, w których przygotowując leki dla pacjentów onkologicznych, mężczyzna celowo zmniejszał dawki substancji czynnej. W rezultacie leki działały słabiej lub nie działały wcale.

Działając w ten sposób aptekarz oszukał kasy chorych na 56 mln euro. Ponad tysiąc pacjentów onkologicznych przyjmowało te środki w ramach chemoterapii, podobnie jak inne leki, które miały przez to dużo słabsze działanie lub nie miały żadnego. Sędziowie muszą obecnie zbadać i zdecydować, czy przeciwko farmaceucie zostanie wniesiona sprawa karna. Prokuratura wychodzi z założenia, że ma dość materiału dla udowodnienia 61 980 szczególnie ciężkich przypadków łamania ustawy o lekach. Niektóre z nich kwalifikują się jako usiłowanie uszkodzenia ciała i oszustwa na dużą skalę.

W Niemczech działa prawie 300 aptek wyspecjalizowanych w produkcji leków onkologicznych, które dysponują m.in. sterylnymi laboratoriami i zaopatrują indywidualnie pacjentów oraz szpitale w leki przeciwnowotworowe. Taką właśnie apteką, była apteka w Bottrop gdzie pracował oskarżony farmaceuta. Wielu z pacjentów i bliscy zmarłych pacjentów, którzy otrzymywali leki zawierające zaniżone dawki substancji czynnej, złożyli doniesienia na policję o domniemanym czynie karnym.Organizacje ochrony pacjentów domagają się ostrzejszych kontroli dla aptek samodzielnie sporządzających leki. Obecnie są one zapowiadane i przeprowadzane co 2-3 lata. Organizacja charytatywna Paritaetischer Wohlfahrtsverband domaga się w swojej petycji przeprowadzania regularnych, niezapowiedzianych kontroli w aptekach. Leki niewydane pacjentom muszą być poddawane wyrywkowym kontrolom.

Więcej na ten temat na stronach Onet.pl.

Źródło: onet.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj