NIL o wizytach aptekarzy u lekarzy | farmacja.pl

NIL o wizytach aptekarzy u lekarzy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-16 11:48:23 /

Redakcja MGR.FARM poprosiła Naczelną Izbę Lekarską o komentarz do zarzutów wobec lekarzy, które pojawiły się w publikacjach Dziennika Gazety Prawnej, dotyczących agitowania na rzecz aptek.

Na początku listopada dziennikarze Gazety Prawnej opublikowali treść korespondecji koordynatorów sieci aptecznych, z której wynikało między innymi, że standardową procedurą są wizyty farmaceutów w gabinetach lekarskich, których celem jest agitowanie na rzecz aptek. Autorzy wskazywali na istnienie współpracy między takimi aptekami i lekarzami, która niekoniecznie sprzyja pacjentom:

"Pytamy naszych rozmówców, na czym taka współpraca polega i co lekarze z niej mają. – Chodzi o to, by tam, gdzie przepisują lek, przepisywali ten, który wspólnie uzgodnimy. Czasem jest to produkt dostępny tylko w aptece sieciowej, częściej taki, na który jest umowa z producentem – tłumaczy X. I dodaje, że z perspektywy czasu najbardziej go oburza fakt, iż często lekarze, idąc na układ z siecią apteczną, działają na szkodę budżetu państwa. – Umowy dotyczą też leków refundowanych. Czasem można by przepisać tańszy, ale lekarz przepisuje droższy, bo na niego się umówił z menedżerem medycznym – można było przeczytać w artykule "Sieci apteczne od środka. Tak wygląda farmaceutyczne bezprawie" (DGP 6-11-2016).

O komentarz do zarzutów kierowanych w publikacjach DGP wobec lekarzy, zapytaliśmy Naczelną Izbę Lekarską.- Działanie lekarzy i lekarzy dentystów niezgodne z prawem i etyką zawodową jest krytykowane przez samorząd lekarski - czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego NIL. - Należy pamiętać, że każdy lekarz i lekarz dentysta powinien stosować się do zapisów Kodeksu Etyki Lekarskiej w tym poświęconym związkom lekarzy z przemysłem. Jeżeli ktokolwiek uważa, że lekarz dopuścił się przewinienia zawodowego może złożyć skargę na jego postępowanie do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

NIL zapewnia jednocześnie, że do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej nie wpłynęła skarga na opisane w przesłanych materiałach postępowanie lekarzy.

Kodeks Etyki Lekarskiej dokładnie reguluje związki lekarzy z przemysłem medycznym, mówiąc między innymi, że nie powinni oni przyjmować korzyści od przedstawicieli przemysłu medycznego, jeżeli może to ograniczyć obiektywizm ich opinii zawodowych lub podważyć zaufanie do zawodu lekarza.

Problem polega jednak na tym, że nie ma w Kodeksie Etyki Lekarskiej mowy o relacjach z aptekarzami i przedstawicielami aptek.

Źródło: GDP / MGR.FARM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj