REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 18 listopada 2020

Nodofree podwójne dawkowanie kropli

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w prawidłowej realizacji rocznej recepty na krople Nodofree, potrójne opakowanie. Lekarz umieścił dwa różne dawkowania, pierwsze jest nieprawidłowe, ale drugie z nich już tak, w dodatku bardzo dokładnie rozpisane. Czy jest możliwość, po konsultacji z lekarzem, zrealizować receptę zgodnie z jego zamysłem wpisując w DRR odpowiednią adnotację o wcześniejszym kontakcie z osobą wystawiającą? Receptę przesyłam w załączniku. 

Rp.
Nodofree 20 mg/ml krople do oczu, roztwór
4 op. po 3 butelki_5_ml
DS. 3 razy dzienne po 1 szt. 
3 x dz po 1-2 krople do OP i 2 x dz. do OL
Odpłatność: R

Odp.:

REKLAMA

W tego typu sytuacji, gdy lekarz zamieści dwa różne sposoby dawkowania, trzeba postąpić w następujący sposób. Jeżeli przeliczenie wg dwóch schematów prowadzi do wydania różnych ilości leku, należy przyjąć ten sposób dawkowania, który pozwala wydać mniej. Ilość leku Nodofree należy przeliczyć dla dawkowania 3×1 kropla. Oczywiście warto, jeśli to możliwe poprosić lekarza o nową receptę zawierającą wyłącznie dawkowanie w formie opisowej (czyli 3 razy po 1 szt.). Sama konsultacja z lekarzem nie będzie wystarczająca, by przyjąć drugi sposób dawkowania. Pierwszy sposób nie jest błędny, ponieważ nie jest powiedziane, że jaskra musi dotyczyć obu oczu (Czytaj także: Które krople do oczu należy przeliczać).
Pacjent bez poprawy recepty może otrzymać 7 butelek leku. W ramach pojedynczej transakcji nie powinien dostać więcej niż 3 szt.

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych