REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2019

Nowa apteka będzie kosztować 7 mln zł. Zatrudni około 30 osób…

Artykuł pochodzi z serwisu

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie nowoczesna apteka szpitalna. Koszt jej budowy szacowany jest na 7 mln zł. Będą w niej powstawać leki cytostatyczne do chemioterapii, preparaty do żywienia pozajelitowego, a także robione na zamówienie oddziałów leki recepturowe. W aptece pracować będzie na zmiany około 30 osób.

Obecnie Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) korzysta z cytostatyków przygotowywanych w innym łódzkim szpitalu, natomiast żywienie pozajelitowe zapewniane jest dzięki produktom gotowym dostarczanym przez przemysł farmaceutyczny. Ich skład trzeba jednak często indywidualizować w zależności od potrzeb pacjenta. Dlatego pracownia umożliwiająca tworzenie taki preparatów w szpitalu, jest tak bardzo potrzebna.

– Nowa apteka będzie mieć powierzchnię 1,1 tys. m kw. Znajdą się w niej dwie pracownie – leku cytostatycznego i żywienia pozajelitowego, które zmienią jakość usług świadczonych przez szpital dla dorosłych i najmłodszych pacjentów – podkreślił kierownik szpitalnej apteki w ICZMP Michał Grzegorczyk na konferencji we wtorek (czytaj również: Czy zamiast farmaceuty to robot przygotuje cytostatyki?).

REKLAMA

Apteka zapewniać będzie lekarstwa i sprzęt jednorazowy do opieki nad niemal tysiącem pacjentów Instytutu. Dodatkowo pojawią się w niej pracownie do samodzielnego wykonywania leków. W aptece pracować będzie na zmiany około 30 osób (czytaj więcej: Farmaceuta w szpitalu to większe bezpieczeństwo pacjenta).

REKLAMA

Jak poinformował dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, na stworzenie nowej apteki pozyskano środki restrukturyzacyjne z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Inwestycja, której wartość to ok. 7 mln zł nie tylko poprawi jakość usług świadczonych w ICZMP, ale też pozwoli nam na oszczędności – na samodzielne przygotowywanie cytostatyków i żywienia pozajelitowego wydamy mniej niż na gotowe preparaty – poinformował dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach.

Nowa apteka powstanie w miejscu dotychczasowej pralni. Przeprowadzono już zostały pierwsze prace rozbiórkowe. Wkrótce wymienione będą m.in. okna, instalacje, podłogi i sufity. Pojawią się też nowe ściany działowe. Pomieszczenia będą wyremontowane do końca 2019 roku. Koszt prac i wyposażenia apteki wynosi 7 mln zł. Usługi pralnicze wykonuje dla szpitala firma zewnętrzna (czytaj również: W szpitalach pracuje 2250 farmaceutów. Ile najmniej mogą zarobić?).

Źródło: ŁW/Dziennik Łódzki/Medycyna Praktyczna

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych