REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 stycznia 2019

Nowa apteka w Gorzowie nie powstanie. Co z dyżurami?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do Gorzowa Wielkopolskiego wkrótce mają wrócić nocne dyżury aptek. Radni powiatowi uchwalili nowy harmonogram pracy aptek, który ma obowiązywać od 10 lutego. Nie powiódł się plan Starostwa by utworzyć aptekę całodobową przy szpitalu…

Od ubiegłego roku w Gorzowie Wielkopolskim żadna apteka nie pełniła dyżurów nocnych. Stało się tak po tym, jak z pracy w nocy zrezygnowała jedyna apteka całodobowa w mieście. Prezydent miasta Gorzowa stwierdził w jednym z wywiadów, że właściciel apteki, która do tej pory działała całodobowo, zrezygnował z jej pracy w nocy „trochę na złość”, po tym jak musiał zamknąć inną swoją placówkę w szpitalu (czytaj więcej: Prezydent miasta wzywa aptekarzy do dyżurowania i apeluje o społeczną odpowiedzialność). Przedsiębiorca zaprzeczał jednak tym zarzutom (czytaj więcej: Dlaczego w Gorzowie nie ma apteki całodobowej? Właściciel zabiera głos).

Nowej apteki nie będzie

Początkowo rozwiązaniem problemu dyżurów aptek w Gorzowie Wielkopolskim, miało być otwarcie nowej apteki całodobowej w budynkach szpitala. Problemem jednak stały się nowe przepisy, uniemożliwiające otwarcie w mieście nowej apteki. Przeszkodą były ograniczenia geograficzne i demograficzne. Jedynym sposobem na otwarcie w tym miejscu apteki byłaby zgoda Ministra Zdrowia. Wcześniej jednak decyzję pozytywną pod tym względem musiałbym wydać Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (czytaj więcej: Gorzów WLKP: Szpital znalazł miejsce na aptekę, ale będzie potrzebna zgoda Ministra Zdrowia). To się jednak nie udało.

REKLAMA

– Szpital ma przygotowane miejsce na aptekę całodobową, myślę, że w najlepszym do tego miejscu w Gorzowie. Niestety Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny właśnie wydał negatywną opinię i ta apteka nie powstanie – mówi radny Robert Surowiec, wiceprezes szpitala wojewódzkiego, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

REKLAMA

Nie ma apteki całodobowej, muszą być dyżury

W rezultacie Radni Powiatu musieli podjąć uchwałę ustalającą harmonogram pracy aptek. Każda z ponad 40 placówek będzie pełniła całodobowy dyżur w określonym terminie. Nie wszystkie apteki jednak na to się zgodziły.

– Otrzymaliśmy pismo z Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Zielonej Górze. Potwierdza, że na 44 działające w Gorzowie apteki 34 apteki pozytywnie odniosły się do harmonogramu dyżurów, 10 pozostałych negatywnie – poinformowała wiceprezydent Małgorzata Domagała.

Mimo to Radni podjęli uchwałę, wyznaczając harmonogram dyżurów aptek. Zacznie on obowiązywać od 10 lutego.

– Harmonogram to dobra robota, rozwiązuje problem. Ale dyżury są też sporym utrudnieniem dla mieszkańców. Za każdym razem muszą śledzić, która z aptek jest danego dnia czynna – mówi radny Robert Surowiec.

Źródło: ŁW/gorzow.wyborcza.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych