Nowa era, nowe wyzwania | farmacja.pl

Nowa era, nowe wyzwania

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-22 10:24:09 /

W Bydgoszczy trwa IV Ogólnopolska Konferencja Farmaceutyczna, która odbywa się pod hasłem "Zdania i problemy w nowym rozdziale farmacji". Uczestnicy konferencji podkreślają, że po uchwaleniu 'apteki dla aptekarza' w polskiej farmacji nastała nowa era...

- Zajmiemy się problemem medycznej marihuany, dyrektywą fałszywkową oraz pilotażem opieki farmaceutycznej - zapowiedziała Małgorzata Pietrzak, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, otwierając konferencję.

Gościem honorowym spotkania jest dr Marek Bachański - specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej. Wśród uczestników konferencji znaleźli się również przedstawiciele Sejmu, posłowie Tomasz Latos i Piotr Król.

- Ostro walczyliśmy o to, żeby przekonać wszystkich do idei 'apteki dla aptekarza', która jest korzystna dla pacjenta - przyznał Tomasz Latos dodając, że przez 12 lat swojej obecności w parlamencie, różne rzeczy widział i różne sytuacje się zdarzały, ale jeszcze nigdy doświadczył tak ostrego lobbingu. - W tej sprawie byłem zapraszany na spotkania z przedstawicielami różnych wpływowych krajów, w ambasadach i poza nimi.

Zadowolenie z wejścia w życie nowych przepisów wyraził też Zbigniew Niewójt - pełniący obowiązki Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
- Zaczynamy nową erę w farmacji. Może w końcu nie będziemy słyszeć o tym, że rozwój aptekarstwa oznacza kilkukrotny wzrost obrotów i dochodów - wyraził przekonanie Niewójt. - Lek powinien być sposobem na powrót do zdrowia pacjenta, a zwiększanie obrotu nim nie powinno być celem działania aptek.

Szef Inspekcji Farmaceutycznej podkreślił, że wiele problemów nadal czeka na rozwiązanie. Jednym z nich jest nielegalny wywóz leków, który skutkuje ich deficytem w polskich aptekach.

- Jeśli chodzi o walkę Inspekcji z wywozem leków, to nastała znakomita atmosfera współpracy z innymi instytucjami, takimi jak Urząd Skarbowy czy Krajowa Administracja Skarbowa, która jest żywo zainteresowana rozwiązaniem tego problemu - twierdził Zbigniew Niewójt.

Natomiast Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, zwróciła uwagę, że wiele jeszcze w kwestii regulacji rynku aptecznego, pozostało do zrobienia, a przeciwnicy zmian tylko czekają na potknięcie farmaceutów.

- Jesteśmy teraz pod bacznym okiem opinii publicznej, mediów i lobbystów. Każde potknięcie będzie ujawniane i pokazywane jako przykład, że nowa regulacja jest zła - mówiła Piotrowska-Rutkowska. - Dlatego apeluję do wszystkich przedstawicieli naszego środowiska, aby dołożyli wszelkich starań by udowodnić, że farmaceuci odpowiedzialnie i rzetelnie wykonują swój zawód".

Źródło: MGR.FARM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj