Nowa strategia walki z wywozem leków? | farmacja.pl

Nowa strategia walki z wywozem leków?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-22 11:55:00 /

W najbliższych tygodniach pod obrady rządu trafi kolejny projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Na się w nim znaleźć zakaz jednoczesnego prowadzenia hurtowni i działalności leczniczej. To odpowiedź na narastające zjawisko nielegalnego eksportu leków przez NZOZ-y.

- Od początku 2016 r. ustawa zmieniła się już 18 razy. Dwie kolejne korekty czekają na wejście w życie. Resort zdrowia przygotował jednak jeszcze jeden projekt. W nim zaś postanowiono m.in. rozprawić się z nielegalnym wywozem leków. Bo nikt już nie kryje, że tzw. ustawa antywywozowa uchwalona w 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 788) nie przyniosła oczekiwanego rezultatu - pisze Patryk Słowik w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.

Niebawem niemożliwe będzie prowadzenie przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której mógłby on nabywać produkty lecznicze. Oznacza to, że ktoś prowadzący hurtownię farmaceutyczną nie będzie mógł założyć prywatnej przychodni. Proceder wywozu leków odbywa się bowiem obecnie coraz częściej właśnie przez placówki zdrowotne, a nie apteki (czytaj więcej: Leki coraz częściej eksportują NZOZ-y).

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - Marek Tomków - uważa, że takie rozwiązanie może w pewnym stopniu pomóc, ale ważniejsze jest stosowanie obowiązujących przepisów.

- Wojewodowie ustawowo są zobowiązani do kontrolowania podmiotów leczniczych, gdy tylko dowiedzą się o nieprawidłowościach zgłaszanych im przez inspektorów farmaceutycznych. Większość z nich tego jednak nie robi – twierdzi Tomków.


Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET ubolewa, że Ministerstwo Zdrowia problem wywozu leków przez przychodnie dostrzegło dopiero teraz.

- To walka z wywozem leków była jednym z argumentów za wprowadzeniem „apteki dla aptekarza”. I to pomimo faktu, że w trakcie procesu legislacyjnego prokurator krajowy czy była główna inspektor farmaceutyczna wskazywali, że głównym odpowiedzialnym są przychodnie i hurtownie, a nie apteki – dodaje.

W jaki sposób nowe regulacje mają ograniczyć nielegalny wywóz leków? To tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Mamy do czynienia z przedsiębiorcami skupiającymi w jednym ręku obie wspomniane działalności, bardzo często są to tzw. krzaki. Czyli firmy widmo zarejestrowane na chwilę w jednym tylko celu: żeby jako podmiot wykonujący działalność leczniczą nabyć leki, następnie dokonać przesunięcia magazynowego do hurtowni, zbyć te leki za granicą już jako hurtownia farmaceutyczna i zarobić na tym kilkaset procent w stosunku do kosztów nabycia, a na końcu zwinąć interes – wyjaśnia obrazowo Kruszewska.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj