REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 listopada 2018

Nowe ograniczenia dotyczące walproinianu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Pojawiły się nowe przeciwwskazania i dodatkowe ostrzeżenia na temat stosowania walproinianu u kobiet w wieku rozrodczym, a szczególnie tych, które są w ciąży. Tak informuje URPL.

Nowe przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży oraz w wieku rozrodczym (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z informacją, którą przekazał URPL, u dziewczynek oraz kobiet w wieku rozrodczym nie należy stosować walproinianu, chyba że inne metody leczenia są nieskuteczne lub nie są tolerowane.
Dzieci, które w okresie płodowym były narażone na stosowanie przez matki walproinianu, są obciążone dużym ryzykiem wystąpienia ciężkich zaburzeń rozwojowych (nawet do 30-40 proc. przypadków) oraz wad wrodzonych (około 10 proc. przypadków).

Nowe przeciwwskazania dotyczące kobiet w ciąży oraz w wieku rozrodczym mają zastosowanie w przypadku:

  • padaczki – stosowanie walproinianu jest przeciwwskazane w ciąży, chyba że nie ma innego alternatywnego leczenia; jest przeciwwskazane u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że spełnione są warunki programu zapobiegania ciąży;

  • zaburzeń dwubiegunowych – stosowanie walproinianu jest przeciwwskazane w ciąży; stosowanie walproinianu jest przeciwwskazane u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że spełnione są warunki programu zapobiegania ciąży.

W kobiet wieku rozrodczym, które przyjmują walproinian, należy ponownie ocenić stosowaną terapię pod kątem spełniania warunków programu zapobiegania ciąży.

Źródło: IK/urpl.gov.pl

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych