Nowe wytyczne dla alergii pokarmowej | farmacja.pl

Nowe wytyczne dla alergii pokarmowej

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-20 10:12:01 /

Eksperci opublikowali nowe wytyczne skierowane do specjalistów służby zdrowia dotyczące wczesnego wprowadzania żywności zawierającego orzeszki ziemne w celu zapobiegania rozwojowi alergii na ten składnik.

Alergia pokarmowa na orzechy arachidowe jest rosnącym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Popularne fistaszki znajdują się na liście najbardziej alergizujących pokarmów, w wyniku których może dojść do ciężkich reakcji alergicznych, prowadzących do nawet do utraty życia. Alergia pokarmowa rozwija się najczęściej w dzieciństwie i utrzymuje się przez cały okres dorosłości, co wymaga stałego i ścisłego kontrolowania diety.

Panel 26 ekspertów pracujących na zlecenie Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Infekcyjnych w Stanach Zjednoczonych opublikował nowe wytyczne żywienia niemowląt, które mają zapobiec rozwojowi alergii na orzeszki ziemne. Rekomendacje różnią się w zależności od grupy ryzyka.
W grupie o wysokim ryzyku rozwoju alergii na orzechy arachidowe (u niemowląt z ciężką egzemą i alergią na jaja kurze), eksperci rekomendują rozpoczęcie wprowadzania do diety pokarmów zawierających orzechy ziemne, gdy dziecko ukończy 4-6 m.ż. Wprowadzenie orzeszków powinno być połączone z wykonaniem testów alergicznych (z krwi, naskórnych lub doustnej prowokacji), które pozwolą ocenić, czy orzechy mogą być dalej wprowadzane i w jakiej ilości.

Z kolei u dzieci z umiarkowaną lub lekką postacią egzemy, orzechy arachidowe powinny być stopniowo wprowadzane od 6 m.ż. U pozostałych niemowląt pokarmy zawierające orzeszki ziemne mogą być swobodnie wprowadzane do diety. We wszystkich trzech przypadkach, rozszerzenie diety o orzechy arachidowe powinno być poprzedzone wprowadzeniem pokarmów stałych u dziecka.

Powyższe rekomendacje są oparte na wynikach randomizowanego badania z 2015 r. z udziałem ponad 600 niemowląt. Z badania wynika, że rozpoczęcie regularnego spożywania orzeszków ziemnych w wieku niemowlęcym i jej kontynuacja do 5 r.ż. zmniejsza ryzyko rozwoju alergii pokarmowej na orzechy arachidowe aż do 81%. Narodowy Instytut Zdrowia wierzy, że rozpowszechnienie nowych rekomendacji zapobiegnie rozwojowi alergii pokarmowej u wielu wrażliwych dzieci i ostatecznie zmniejszy częstość występowania tego schorzenia w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: www.sciencedaily.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj