REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2020

Nowoczesne nanokapsuły dostarczą organizmowi związki hydrofobowe

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nowoczesne rozwiązanie opracowali prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii oraz dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ. Niecałe dwa lata temu opracowali technologię biokompatybilnych nanokapsuł, która została sprzedana spółce CHDE Polska SA z Rzeszowa. Teraz przedstawiciele spółki zapowiadają, że pierwsze produkty oparte na wynalazku trafią do sprzedaży prawdopodobnie w 2021 roku.

Skorzystają różne branże

Jak poinformował prof. Szczepan Zapotoczny, badania nad otrzymaniem biokompatybilnych, wysoce stabilnych nanokapsuł polimerowych do wydajnej enkapsulacji i dostarczania lipofilowych związków aktywnych trwały ponad pięć lat.

Badania wywołały duże zainteresowanie i umożliwiły podjęcie współpracy z przedstawicielami branży farmaceutycznej, rynku suplementów diety i wyrobów medycznych. Naukowiec dodał, że nie są to jedyne dziedziny, w których można wykorzystać tę technologię. Sprawdzi się ona także w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, biotechnologicznym lub rolnictwie (czytaj również: W jaki sposób skutecznie leczyć ostry ból gardła?).

REKLAMA

W przyszłym roku pierwsze produkty

W czerwcu 2018 roku podpisano umowę przeniesienia praw do wynalazku pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a firmą CHDE Polska SA. Następnie przeprowadzono badania w celu potwierdzenia stosowalności wynalazku w suplementacji na skalę przemysłową. Przyniosły one oczekiwane rezultaty.

REKLAMA

Jak zapowiedział prezes CHDE Polska Jerzy Żukowski, pierwsze produkty otrzymane w oparciu o wynalazek firma chciałaby skierować do seniorów oraz dzieci. A to dlatego, że zarówno młode, jak i starsze organizmy ludzkie potrzebują zaopatrzenia we wszystkie składniki niezbędne do utrzymania odporności oraz homeostazy. Według niego po zakończeniu prac laboratoryjnych i rejestracji produktu, wprowadzenie go do sprzedaży nastąpi najprawdopodobniej za rok.

Źródło: IK/naukawpolsce.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych