REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 26 sierpnia 2020

Nowoczesne technologie szansą na rewolucję w polskich aptekach

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Produkty wyeksponowane na półkach szklanych zabudowanych regałów niedostępnych dla pacjenta, czy sprzedaż leków przez okienko apteczne to obraz apteki, który staje się przeżytkiem. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjenta a jednocześnie optymalizując pracę farmaceuty, wprowadza się strefy samoobsługowe i kasy przeznaczone do sprzedaży wyłącznie produktów OTC. Jednak XXI wiek oferuje nam o wiele więcej możliwości modernizacyjnych, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować apteki. 

(fot. shutterstock)

REKLAMA

UnitDoseStore

UnitDoseStore to szybkie i niezawodne zrobotyzowane urządzenie do przechowywania oraz wydawania produktów przeznaczone dla aptek ogólnodostępnych. Ma także swój odpowiednik zaprojektowany z myślą o aptekach szpitalnych – UnitDoseOne, który wspiera personel w przygotowywaniu spersonalizowanych zestawów leków przeznaczonych na oddział szpitalny. UnitDoseStore zapewnia pełną kontrolę nad zawartością, od momentu wprowadzenia produktu do wydania dla konkretnego pacjenta. Co ważne, stwarza odpowiednie warunki przechowywania leków. Istnieje także możliwość zamiany systemu w samoobsługowy kiosk, w którym pacjent może nabyć produkty lecznicze bez recepty.

REKLAMA

Robotyczny pomocnik

Prawdziwą rewolucją w funkcjonowaniu aptek jest wprowadzenie robotów podających leki. Farmaceuta analizuje receptę, następnie posługując się aptecznym systemem informatycznym, określa, które leki powinien otrzymać pacjent. Kolejne czynności wykonuje robot – w kilka sekund odnajduje preparaty i dostarcza je bezpośrednio do rąk aptekarza.

Marka ROWA stworzyła urządzenie Rowa Vmax, wspierające przyjmowanie produktów do apteki i ich sortowanie. Maszyna składa się z klimatyzowanej komory magazynowej, w której zgromadzone są leki oraz system dźwigni i przekładni odpowiedzialnych za podanie leku z komory do dyspensera znajdującego się za pierwszym stołem.
Mechanizm umożliwia automatyczne sczytywanie kodów z opakowań, leki umieszczane w systemie są segregowane, a także porządkowane według daty ważności i numeru serii. Produkty wymagające przechowywania w specjalnych warunkach umieszcza się osobno. Robot zadba także o czystość, magazyn jest automatycznie i systematycznie oczyszczany z kurzu.

Rowa Vmotion

Podniesienie atrakcyjności apteki oraz zwiększenie efektywności sprzedaży towarów komplementarnych to zadanie urządzenia Rowa Vmotion. System pozwala na zastąpienie tradycyjnych regałów do eksponowania polecanych produktów leczniczych, kosmetyków czy suplementów wirtualnymi półkami. Na ekranach wyświetlają się produkty potencjalnie ciekawe dla konkretnego pacjenta. Oprócz wspomnianych zalet takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, który pracownicy apteki poświęcają na okresowe zmiany ekspozycji.Korzyści płynące z innowacji

Założeniem powyższych rozwiązań jest przede wszystkim skrócenie czasu obsługi pacjentów i odciążenie pracowników w podstawowych czynnościach, takich jak poszukiwanie leku do wydania, porządkowanie magazynu, czy przyjmowanie dostaw. Wykluczenie tych czynności z codziennej pracy pozwala farmaceucie skupić się na prowadzeniu opieki farmaceutycznej. Dodatkowo inteligentne urządzenia zmniejszają ryzyko błędu ludzkiego podczas wydawania leku. Kolejną zaletą jest gwarancja odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych. Nie należy zapominać również o podniesieniu atrakcyjności apteki w oczach pacjenta, który obsłużony jednocześnie szybko i kompleksowo, na pewno wróci przy kolejnej okazji. Mimo dużego wkładu finansowego wiążącego się z wprowadzeniem takich innowacji do apteki, nowoczesne systemy prowadzą ostatecznie do optymalizacji kosztów.

Autor: Marta Łapińska

Piśmiennictwo:

  1. http://www.farmakoekonomika.com.pl/inteligentne-apteki-na-miare-xxi-wieku/
  2. https://mgr.farm/aktualnosci/robot-w-aptece/
  3. https://farmacja.pl/inteligentna-apteka/
  4. https://mgr.farm/opinie/inteligentna-apteka/
  5. https://unitdoseone.com/uds/
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych