REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 października 2019

Nowy lek na AZS przeszedł pozytywnie pierwsze testy kliniczne

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W badaniach klinicznych testowano etokimab. To nowe przeciwciało monoklonalne skierowane przeciw interleukinie 33 (IL-33), czyli białku, które jest podejrzewane o silny udział w procesie alergicznym. Jak działa nowy lek?

Testy nowej terapii przeprowadzono na 12 dorosłych pacjentach ze średnio nasiloną i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry. Jak mówi dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed, nawet jednorazowe podanie pacjentom dawki leku bardzo poprawiło u nich parametry kliniczne, stan skóry i jakość życia. U niektórych widać było poprawę nawet 20 tygodni po podaniu dawki. Badaczka jest współautorką pracy na ten temat w „Science Translational Medicine” (czytaj również: Dermokosmetyki dla pacjentów w łuszczycą).

Potrzebne kolejne badania

Wyniki pierwszych badań klinicznych pokazują, że lek działa, jest bezpieczny i skuteczny, ale to dopiero wstępne wyniki. Teraz badania weszły w tzw. fazę IIB i są prowadzone w ośrodkach klinicznych na świecie na próbie 300 osób.

REKLAMA

Osoby z AZS są bardziej narażone na uczulenie pyłkami, roztoczami czy alergenami pokarmowymi. – To powoduje marsz alergiczny, wszystko zaczyna się w skórze, a później przechodzi na inne układy, np. dochodzi do rozwinięcia się astmy, alergii pokarmowej lub kataru siennego – mówi dr Gutowska-Owsiak.

REKLAMA

Blokada interleukiny-33

AZS leczy się najczęściej maściami i kremami barierowymi, a kiedy objawy się nasilają stosuje się leki sterydowe. Leki doustne stosuje się stosunkowo rzadko ze względu na ryzyko objawów ubocznych. Teraz pojawia się nadzieja na nowy rodzaj terapii. Badaczka tłumaczy, że gdy dojdzie np. do mechanicznego uszkodzenia skóry, wówczas keratynocyty wydzielają białko – interleukinę 33. Ona z kolei przyciąga do skóry neutrofile, czyli komórki układu odpornościowego.

Te zaś sprawiają, że dochodzi do stanu zapalnego w skórze i m.in. powstaje świąd (czytaj również: Ekspozycja na alergeny uchroni nas przed atopią?). Etokimab ma blokować działanie interleukiny-33 i zapobiegać pojawieniu się stanu zapalnego w skórze. U wszystkich 12 pacjentów biorących udział w próbie po podaniu zastrzyku z przeciwciałem zaobserwowano poprawę stanu skóry. U 10 z nich poprawę zaobserwowano po upływie 29 dni. W prowadzonych niezależnie badaniach to samo przeciwciało testowane jest też jako lek na astmę.

Źródło: IK/naukawpolsce.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych