REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 24 października 2016

Nowy lek na raka piersi

REKLAMA

Produkt jest wskazany dla kobiet z zaawansowanym rakiem sutka z przerzutami lub bez. Stosowany ma być, gdy na powierzchni guza znajdują się aktywne receptory estrogenowe i/ lub progesteronowe (rak hormonozależny), ale nie występują receptory genu HER-2 (rak HER-2 ujemny).

Rak sutka jest najczęstszym nowotworem kobiet na całym świecie. Tylko w 2012 r. w Europie wykryto 464 000 nowych przypadków zachorowań, a 131 000 kobiet zmarło w wyniku tej choroby. Rak sutka hormonozależny dotyczy 65% przypadków tego nowotworu u kobiet w wieku 35-65 rż. i aż 82% w wieku > 65 rż.

Palbociclib blokuje aktywność kinaz zależnych od cytokin (CDK4 i 6), co prowadzi do zahamowania podziału komórek rakowych i wzrostu nowotworu. Lek jest wskazany do stosowania z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

REKLAMA

Skuteczność palbociclibu była mierzona w dwóch badaniach klinicznych III fazy. W pierwszym porównywano terapię palbociclibem połączonym z letrozolem (inhibitorem aromatazy) w stosunku do samego letrozolu. Pacjentki stosujące kombinację leków (n=444) żyły średnio 24,8 miesiące bez pogorszenia objawów choroby, w porównaniu do 14,5 miesięcy u pacjentek stosujących monoterapię (n=222).

REKLAMA

W drugim badaniu porównano skuteczność kombinacji palbociclibu z fulwestrantem (antagonistą receptora estrogenowego) w porównaniu do samego fulwestrantu. Tym razem pacjentki (n=347) stosujące połączenie leków przeżyły 11,2 miesiące bez pogorszenia choroby w porównaniu do 4,6 miesięcy dla samego fulwestrantu (n=174).

Do najczęstszych działań niepożądanych po stosowaniu palbociclibu należą mielosupresja, infekcje, nudności, wymioty, biegunki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i wypadanie włosów.

Źródło: www.ema.europa.eu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych