REKLAMA
Autor: Redakcja AptekaSzpitalna pl Opublikowano: 15 stycznia 2019

Nowy numer dwumiesięcznika AptekaSzpitalna.pl już dostępny!

Artykuł pochodzi z serwisu
9 lutego 2019 r. wszystkie szpitale jako ostatnie ogniwo łańcucha dystrybucji produktów leczniczych będą zobowiązane do weryfikacji zabezpieczeń znajdujących się na opakowaniach. Czy jesteśmy już gotowi i system pozwoli wychwycić wszystkie fałszywe produkty lecznicze? W najnowszym, 5 numerze AptekaSzpitalna.pl odpowiedzi na to i wiele innych nurtujących farmaceutów szpitalnych pytań udzieli Michał Kaczmarski, prezes Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL).
REKLAMA

9 lutego 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy dyrektywy unijnej 2011/62/UE, której celem jest wyeliminowanie z rynku Unii Europejskiej problemu związanego z fałszowaniem produktów leczniczych.  Nie ma chyba wśród farmaceutów (a przynajmniej być nie powinno) żadnej osoby, która nie zna jeszcze skrótu KOWAL. Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków to jednostka powstała w związku z dostosowaniem się Polski do wymogów europejskich i odpowiada za wdrożenie dyrektywy w naszym kraju.

Przyznać trzeba, że czasu na reorganizację informatyczną (choć słowo rewolucja jest bardziej adekwatne) w szpitalach, niezbędną do podłączenia się z PLMVS (Krajowym Systemem Weryfikacji Autentyczności Leków), i zakup wymaganych czytników 2D  jest jak zwykle za mało… Biorąc pod uwagę fakt, że tylko 58% szpitali ma zapasowe łącze internetowe (raport CSIOZ czerwiec 2018 r.), a więc przy awarii sieci internetowej nie ma możliwości skanowania i weryfikacji przyjętych do apteki leków, wdrożenie dyrektywy w terminie może okazać się utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Czy farmaceuci odnajdą się w nowej rzeczywistości? Jak postąpić w przypadku, gdy połączenie internetowe w naszej aptece zostanie przerwane, uniemożliwiając tym samym weryfikację produktów leczniczych? Jak wygląda obecny stan wdrożenia PLMVS? I wreszcie, ile szpitali jest w pełni gotowych do wejścia w życie tzw. dyrektywy fałszywkowej?

REKLAMA

 

REKLAMA

W najnowszym wydaniu     zapraszamy do przeczytania ekskluzywnego wywiadu

z Michałem Kaczmarskim,

prezesem Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków

(KOWAL)

 

W 5 numerze dwumiesięcznika   poruszamy także temat koncyliacji lekowej jako procedury postępowania zwiększającej bezpieczeństwo farmakoterapii pacjenta, przytaczając przykład z zagranicy, gdzie jej zastosowanie umacnia ważną pozycję farmaceuty w zespole medycznym. Magister farmacji Monika Wieczorek zwraca uwagę na liczne problemy związane z optymalizacją terapii wankomycyną u noworodków i zbyt małą liczbą danych klinicznych dostępnych w literaturze, a dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz i mgr farm. Monika Marczyńska przybliżają tematykę soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych w terapii zaćmy.

Życzymy przyjemnej i pouczającej lektury!

 

Zespół redakcyjny

Spis treści:

Rola farmaceutów szpitalnych w postępowaniach przetargowych cz. I

mgr farm. Monika Łopata

 

Zaćma i soczewski wewnątrzgałkowe

dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz
mgr farm. Monika Marczyńska
Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

Przegląd lekowy – pacjent z ostrym atakiem jaskry

mgr farm. Wojciech Chudziński

 

System weryfikacji autentyczności leków służy poprawie bezpieczeństwa pacjenta, a nie ograniczeniu dostępności leków – rozmowa z Prezesem KOWAL

mgr farm. Katarzyna Gancarz

 

Diety stosowanie w leczeniu żywieniowym drogą przewodu pokarmowego – co powinien wiedzieć farmaceuta szpitalny?

mgr farm. Ksenia Czech

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie

 

Wankomycyna – znany antybiotyk, nowe standardy? Ocena możliwości zastosowania terapii monitorowanej stężeniami leku w grupie noworodków z sepsą

mgr farm. Monika Wieczorek

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

 

Koncyliacja lekowa jako strategia poprawy bezpieczeństwa pacjenta

mgr farm. Jagoda Jasińska

 

Koszty chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce

mgr n. ekon., mgr n. o zdr. Aneta Mela

Katedra Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Żywienia Do- i Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

mgr farm. Katarzyna Gancarz

 

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ I CZYTAJ
NAJWIĘKSZY MAGAZYN BRANŻOWY DLA FARMACEUTÓW SZPITALNYCH

Artykuł pochodzi z serwisu

REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych