NSA: udział w "dziele” Fundacji to także złamanie zakazu reklamy | farmacja.pl

NSA: udział w "dziele” Fundacji to także złamanie zakazu reklamy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-28 11:34:04 /

Sąd I instancji oraz Naczelny Sąd Administracyjny uznały, że udział sieci aptek w “dziele” jednej z Fundacji jest złamaniem zakazu reklamy aptek. Beneficjentami pomocy finansowej są bowiem wyłącznie klienci tejże sieci.

Działalność przedsiębiorcy, za którą został ukarany przez WIF, karą w wysokości 5 tys. złotych polegała na dystrybuowaniu folderu informacyjnego Fundacji o programie pomocy finansowej przy zakupie leków nierefundowanych.

Program polegał na tym, że spółka na mocy umowy pośrednictwa w zakresie usług świadczonych przez Fundację zobowiązała się do obniżania cen produktów leczniczych sprzedawanych w aptece w ramach pomocy finansowej prowadzonej przez Fundację na rzecz klientów apteki.
Zobowiązała się również do uczestniczenia w "dziele Fundacji" poprzez obniżanie ceny każdego produktu, który nie jest refundowany, ale jest objęty pomocą finansową. Istotnym było również, że dopłata w ramach programu była skierowana do klientów apteki, a profitentami pomocy finansowej byli wyłącznie klienci aptek sieci.

W ocenie NSA tego rodzaju folder stanowił zachętę do zakupu produktów leczniczych. Przystąpienie przez spółkę do takiego programu jest realizowaniem celu komercyjnego. Nie istotne jest przy tym, z punktu widzenia zakazu reklamy aptek, czy przekaz reklamowy dokonywany był w postaci folderu wewnątrz czy na zewnątrz apteki.

WSA wskazał, że działalność reklamowa może przejawiać się zarówno wewnątrz lokalu aptecznego, jak i poza nim. Sposób i forma reklamowania apteki oraz jej działalności mogą być różne.

źródło: II GSK 3347/15 - Wyrok NSA

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj