O projekcie z sejmowej mównicy | farmacja.pl

O projekcie z sejmowej mównicy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-03-10 08:00:00 /

Posłowie opozycji nie zostawili suchej nitki na poselskim projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, dającym możliwość otwierania nowych aptek tylko farmaceutom. Nie obyło się bez gróźb o skierowanie zawiadomienia do CBA.

Przeciwny projektowi był klub PO. Posłanka Joanna Mucha podkreślała, że liczne zastrzeżenia zgłaszane do projektu m.in. przez ekspertów dotyczą np. jego niekonstytucyjności i naruszenia prawa unijnego. Oceniła, że tryb pracy nad tą ustawą był "dramatycznie nieprzejrzysty".

- Najważniejszym jednak zarzutem jest to, że ustawa ta w żaden sposób nie przeciwdziała bolączkom rynku aptecznego, jej wprowadzenie natomiast spowodowałoby zakonserwowanie wszystkich niedoskonałości tego rynku w obecnej formie – powiedziała.

Za odrzuceniem projektu opowiadał się też klub Kukiz’15.- Mam wrażenie, że po raz kolejny mamy do czynienia z wrzutką pewnych grup interesów, które chcą – kosztem niższych cen leków, kosztem wolności obywateli, kosztem swobody działalności gospodarczej się dorobić – powiedział poseł Jakub Kulesza. Wskazywał, że duże hurtownie farmaceutyczne "dążą do tego, by rynek aptek był jak najbardziej rozdrobniony".

- To hurtownie farmaceutyczne chcą nam narzucić jak największe ceny leków, to w ich interesie jest całkowita przewaga negocjacyjna nad małymi aptekami, zniszczenie polskich sieci aptecznych, po to by małym aptekom móc narzucić jak największe ceny i żeby klienci, pacjenci płacili jak najwięcej za leki – powiedział. Ocenił też, że projektowane przepisy utrudnią zakładanie nowych aptek młodym absolwentom farmacji.

Posłowie kilkukrotnie powoływali się na artykuł w tygodniku wSieci ("wSieci rozgryza farmaceutycznych lobbystów") wskazując na powiązania członków Naczelnej Rady Aptekarskiej z jedną z największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce.

Źródło: sejm.gov.pl / onet biznes

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj