REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 23 lutego 2021

O roli aptek w starciu z COVID-19 – PGEU publikuje raport

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Rok 2020 miał być dla PGEU najbardziej wymagającym i pełnym wyzwań od czasów założenia organizacji w 1959 roku. 

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, lokalne apteki na terenie całej Europy stanowiły pierwszą linię frontu w walce z wirusem i robią one wszystko, co w ich mocy, by zagwarantować pacjentom stały dostęp do terapii. Były dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, także podczas lockdownu, a także organizowały dostawy do domów najbardziej narażonych pacjentów w celu zapewnienia im ciągłego dostępu do leczenia. Były na pierwszej linii, jeżeli chodzi o poradę, leczenie i odniesienie się dla wielu europejskich obywateli w sprawie mniejszych dolegliwości, z sukcesem przyczyniając się do ograniczenia niepotrzebnych wizyt na pogotowiu ratunkowym. Z tego powodu, wysiłki PGEU skupiały się na dostarczaniu swoim członkom całkowitego możliwego wsparcia i narzędzi, które pomogłyby w odpowiedzi na kryzys i wsparły zespoły apteczne w terenie – czytamy w raporcie.

Inne założenia

Jednocześnie jednak, nie zapomniano o innych priorytetach, wśród których podkreśla się kwestię zwalczania nowotworów, antybiotykooporność, problem dostępności leków oraz Farmaceutyczną Strategię dla Europy. Ważne staje się także zagadnienie niedoborów leków, a także podkreślenie znaczenia nowych usług farmaceutycznych dla systemu opieki zdrowotnej. W raporcie, akcentuje się rolę aptek w promocji zdrowia, przeprowadzaniu badań, ale też w zarządzaniu nimi (czytaj również: PGEU o roli aptek w walce z rakiem).

REKLAMA

Co więcej, w roku 2020, wiele europejskich krajów zdecydowało się na wprowadzenie, rekomendowanych przez OECD oraz WHO Europe, zmian w legislacji, których celem jest zwiększenie roli farmaceutów i jednoczesne zmniejszenie presji ciążącej na pozostałe części systemu opieki zdrowotnej. Część państw ustanowiło także dodatkowe fundusze, by wesprzeć farmaceutów w ich kluczowej pracy na linii frontu przeciwko COVID-19

REKLAMA

I tak, przykładowo, w Portugalii, by usprawnić opiekę zdrowotną, umożliwiono placówkom aptecznym wydawanie i dostawę do domu leków, które wcześniej pozostawały do wyłącznej dyspozycji szpitali. Badania pokazują, że 91% pacjentów życzyłoby sobie, by takie usługi były nadal świadczone przez apteki także po ustąpieniu pandemii.

Z kolei w Niemczech, przyznano farmaceutom szersze uprawnienia przy rozwiązywaniu kwestii niedoborów leków. Uzyskali oni także wynagrodzenie za usługę dostawy leków do domów pacjentów.

Innym przykładem jest tu Szkocja, w której farmaceuci mogą udzielać eksperckiej porady w przypadku mniejszych dolegliwości, takich jak ból gardła, ból ucha, opryszczka czy infekcje układu moczowego.

Widoki na przyszłość

Główną lekcją, jaką otrzymaliśmy, jest ta, że w sektorze zdrowia musi dojść do zmiany: opieka oparta na szpitalach musi stać się opieką skupioną na pacjentach – należy leczyć ich tak blisko ich domów, jak to tylko możliwe. Oznacza to większe inwestycje w podstawową opiekę zdrowotną – czytamy dalej w raporcie.

Apteki mają być na takie wyzwanie gotowe – tak jak dostarczały one potrzebną informację, leki, a w niektórych krajach także testy oraz szczepionki przeciw COVID-19, tak są one już teraz gotowe, by użyć swojej eksperckiej wiedzy i dostarczać skuteczniejszą opiekę pacjentom. Jak podkreśla raport, „400 tys. lokalnych farmaceutów na terenie Europy, za pośrednictwem sieci 160 tys. lokalnych aptek, chce wzmocnić najważniejsze usługi farmaceutyczne, a także pójść dalej, przyjmując odpowiedzialność za kolejne, nowe usługi, które, jak udowodniono, przyczyniają się do poprawy jakości życia obywateli, a także do zrównoważonego rozwoju systemu opieki zdrowotnej” (zobacz też: PGEU publikuje raport dotyczący braków leków w Europie).

Powinniśmy zdefiniować nowe modele dostarczania opieki zdrowotnej, które objęłyby należących do różnych specjalności członków zespołów, którzy pracowaliby w sposób płynny – ze wsparciem zintegrowanej technologii cyfrowej – tak, by zapewnić kontynuację leczenia w szczególności dla tych pacjentów, którzy cierpią na chroniczne schorzenia – podsumowuje raport.

AM/pgeu.eu

PGEU-Annual-Report-2020-Web

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych