REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 26 października 2016

Obliczono maksymalną długość życia

REKLAMA

Od XIX wieku długość życia stale rośnie dzięki rozwojowi medycyny, zmianie diety, środowiska i innych czynników. Noworodek urodzony dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, przeżyje średnio ok. 79 lat. Dla porównania to samo dziecko urodzone w 1900 r. żyłoby tylko 47 lat. Podobnie rosła maksymalna długość życia, osiągana przez najstarszych żyjących ludzi. Badania przeprowadzone przez Albert Einstein College of Medicine sugerują jednak, że właśnie osiągnęliśmy maksymalną granicę wieku, której już następne pokolenia nie przekroczą.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące umieralności z ponad 40 krajów od 1900 r. Zauważyli, że kiedy analizowane osoby przekraczały setne urodziny, ich zdrowie gwałtownie się pogarszało. Działo się tak niezależnie od roku, w którym te osoby się urodziły. Wskazuje to na ograniczenie ludzkiej żywotności.

Następnie analizie poddano dane dotyczące maksymalnego przeżycia. Dane te pochodziły od ludzi, którzy przeżyli więcej niż 110 lat z czterech krajów (USA, Francja, Japonia i Wielka Brytania) w latach 1968-2006. Okazało się, że maksymalna długość życia systematycznie rosła w latach 70-90’ i osiągnęła swoje plateau w 1995 r. Istotnie, w 1997 r. mieszkanka Francji Jeanne Calment osiągnęła maksymalną w historii udokumentowaną długość życia, umierając w wieku 122 lat.

REKLAMA

Badacze potwierdzili, że dalszy rozwój medycyny może prowadzić do dalszego wzrostu średniej długości życia, ale nie tej maksymalnej. Ostatecznie oszacowano, że 125 lat to absolutne maksimum długowieczności.

REKLAMA

Źródło: www.sciencedaily.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych