REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 stycznia 2020

Od dziś wystawianie e-recept jest obowiązkowe. A co w razie awarii?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od 8 stycznia 2020 roku wchodzi obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Oznacza to że każdy pracownik medyczny uprawniony do wystawiania recept jest zobligowany przepisami prawa do wystawiania e-recept. Farmaceuci nie spodziewają się jednak wielkiego przełomu…

Od kilku tygodni dzień 8 stycznia 2020 r. zapowiadany był w mediach ogólnopolskich, jako przełomowy dla systemu ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia i CSIOZ umieściły nawet na swoich stronach specjalne liczniki, które odliczały czas do tej daty. Dlaczego? Bo właśnie tego dnia w życie wszedł obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Mimo gęstniejącej atmosfery i rosnącego zainteresowania mediów, farmaceuci studzili jednak emocje. Przekonywali, że 8 stycznia nie będzie przełomem, a tysiące lekarzy nadal będą wystawiać recepty w postaci papierowej. A wszystko przez przyzwolenie jakie dostali na ich wystawianie od Ministerstwa Zdrowia (czytaj więcej: Papierowe recepty nie znikają. Lekarze dostają przyzwolenie… ). W połowie grudnia wiceminister Janusz Cieszyński przekonywał bowiem Naczelną Izbę Lekarską, że recepty papierowe wystawione po 8 stycznia będą nadal realizowane w aptekach. I to nie tylko w sytuacjach, przewidzianych ustawą (import docelowy, dla osób o nieustalonej tożsamości, transgraniczne, pro auctore i pro familiae  oraz w trakcie awarii).

REKLAMA

Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak, jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto, przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2010 r. receptę w postaci papierowej – pisał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

REKLAMA

Trudno zatem w takiej sytuacji spodziewać się przełomu akurat 8 stycznia. Ci lekarze, którzy zdecydowali się przejść na wystawianie elektronicznych recept, zrobili to w ostatnich tygodniach. Ci, którzy z różnych przyczyn jeszcze nie przygotowali się do tego, mają na to jeszcze przynajmniej kilka miesięcy (czytaj również: Brak dostępu czy awaria? Kiedy lekarz wystawi papierową receptę?).

System zwalnia…

Tym co najbardziej niepokoi farmaceutów są coraz większe problemy z systemem. W mediach społecznościowych dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat błędów, jakie pojawiają się na elektronicznych receptach. Część z nich uniemożliwia realizację takich e-recept – i to pomimo komunikatów Ministerstwa Zdrowia, które próbuje w ten sposób przekonywać aptekarzy by jednak realizowali dokumenty wątpliwej jakości (czytaj również: Farmaceuci zaniepokojeni. Od soboty możliwe problemy z niektórymi e-receptami…).Coraz częstszym przedmiotem uwag farmaceutów jest jednak też dostęp do SIM. Szczególnie w ostatnich tygodniach zwracają oni uwagę na spowolnienie procesu pobierania e-recepty i wysyłania Dokumentów Realizacji Recepty. W grudniu kilkukrotnie pojawiły się też awarie zupełnie uniemożliwiające nawiązanie połączenia z SIM. Z kolei 7 stycznia – na dzień przed wejściem w życie obowiązku wystawiania e-recepty – farmaceuci masowo skarżyli się na powolny przepływ danych (czytaj więcej: Awaria systemu e-recepty. Komunikat CSIOZ).

– Potwierdzam, był dziś koszmar. DRR nie wysyłały się albo wysyłały z co drugiej pozycji, ponowne wysyłki to blokada w KS i komunikaty, że dany DRR jest już w systemie choć nie poszedł… KOSZMAR. Pacjenci tupiący z nerwów, zawieszenia komputera przy próbie fiskalizacji… Kląłem – pisze na Twitterze Kamil Furtak.Jego opinie potwierdzają też inni farmaceuci. Niektóry skarżą się, że musieli zostać dłużej w pracy, by po zamknięciu apteki wysyłać zaległe Dokumenty Realizacji Recepty.

Połowa eRp się nie dosłała, modlę się o uczciwość pacjentów. Przyszedł pan w ciągu dnia, poprosił o insuliny z pakietu eRp. Koleżanka zapytała, czy antybiotyk również – zdziwiony poinformował, że zrealizował w innej aptece. U nas była ciągle aktywna eRp. R.I.P. SIM? – relacjonuje Agnieszka Anczykowska.

Co zrobić w razie awarii?

Ciągłe ograniczenia dostępu do SIM i inne problemy z systemem sprawiają, że farmaceuci wolą mieć pod ręką instrukcję postępowania w przypadku awarii. A ta przewiduje możliwość realizacji e-recepty w razie braku dostępu do SIM. Możliwe jest to jednak wyłącznie na podstawie wydruku informacyjnego. Pacjent może go otrzymać od lekarza lub wydrukować samodzielnie w domu.

>> POBIERZ <<

PROCEDURY AWARYJNE

Oprac.: ŁW
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych