Od maja monitoring pracowników w aptekach nie będzie możliwy? | farmacja.pl

Od maja monitoring pracowników w aptekach nie będzie możliwy?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-02-14 06:50:00 /

Radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej przygotował opinię dotyczącą zasad prowadzenia w aptece monitoringu. Wskazuje on, że w pierwszej kolejności fakt prowadzenia monitoringu musi być wyraźnie zakomunikowany pracownikom i pacjentom. Zwraca on też uwagę, że wejście w maju w życie RODO sprawi, że monitoring pracowników może być niemożliwy.

Mecenas Krystian Szulc wskazuje, że monitoring pracowników nie jest uregulowany wprost, przepisy jednak regulują też tę sferę pracy, gdzie krzyżuje się ona z prywatnością. Mówią o tym między innymi takie akty prawne jak:

Konstytucja RP w art. 30, 31 chroni godność i wolność człowieka.
Kodeks cywilny w art. 23 i 24 chroni dobra osobiste człowieka art. 5 stanowi ogólną dyrektywę zabraniającą stosowania prawa zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli np.: monitoring nie może służyć śledzeniu pracowników. Ten pogląd jest ugruntowany w doktrynie i praktyce.
Kodeks Karny – art. 267 par. 2 przewiduje kary za podsłuchiwanie i nagrywanie wizji.
Kodeks Pracy – art. 11 chroni godność i inne dobra osobiste pracownika.
Ustawa o ochronie danych osobowych – wizerunek i głos też podlegają ochronie prawnej, a ich przetwarzanie reguluje ustawa.

Radca prawny wskazuje, że monitoring jest możliwy w pracy w niektórych pomieszczenia np.: wyłączone są - pokój socjalny i szatnie itp. Dopuszczalny jest tylko w miejscach, gdzie da się to uzasadnić względami bezpieczeństwa ogólnie rozumianego w tym np.: ochrony mienia przed pożarem zniszczeniem itp. Poza tym monitoringu nie wolno upowszechniać i dostęp do niego nie może być otwarty.




- Apteka jest miejscem szczególnie wrażliwym na kwestie monitoringu, a to ze względu na świadczenie usług farmaceutycznych powołanych w art. 86 i nast. Prawa farmaceutycznego - pisze mecenas Krystian Szulc. - W aptece prawa pacjenta chroni art. 13 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta, który reguluje obowiązki osób wykonujących zawód medyczny w zakresie zachowania w tajemnicy wszelkich informacji związanych z pacjentem uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. Wyrażam pogląd, że farmaceuta choć nie jest wprost zawodem medycznym, mając na względzie zakres obowiązków ma stosować przepisy o prawach pacjenta.

Mecenas Szulc wskazując na powyższe regulacje wyraża pogląd, że w izbie ekspedycyjnej może być stosowany tylko monitoring wizyjny, a monitoring audio narusza prawa pacjenta i kodeks Etyki Aptekarza RP. W pozostałych pomieszczeniach poza wyłączonymi (pokój socjalny, szatnia itp.) możliwy jest monitoring wizyjny i audio.

- Niniejsze uwagi stracą ważność w maju 2018 r. po wejściu w życie RODO (rozporządzenia o ochronie danych osobowych), kiedy właściwie monitoring pracowników nie będzie możliwy albo tylko po spełnieniu szczególnych warunków wynikających z RODO - pisze radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Źródło: katowice.oia.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj