REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 23 grudnia 2019

Odpowiedź MZ ws. zmian dotyczących psychotropów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się po nowelach rozporządzenia dotyczącego substancji psychotropowych i środków odurzających zwrócono się do Ministerstwa Zdrowia z kilkoma pytaniami.

Jak postąpić z receptami na leki psychotropowe, które lekarze specjaliści wystawiają po 7.09.2019 r. (zmiana ustawy prawo farmaceutyczne/pakiet e- zdrowia/ Dz. U. 2019 poz. 1590) z datą realizacji „od dnia”? Czy apteki mają odmawiać realizacji takich recept z datą realizacji powyżej 30 dni od daty wystawienia?

W odpowiedzi MZ napisało, że przepis w prawie farmaceutycznym mówiący, że recepta na leki psychotropowe etc. jest ważna 30 dni, w żaden sposób nie oznacza, że nie może być wystawiona z datą realizacji od dnia i zrealizowana 30 dni od tej daty. Ograniczeniu takiemu podlegają jedynie recepty narkotyczne (grupy I-N i II-P), które muszą być zrealizowane do 30 dni od daty wystawienia. Nadchodzące zmiany legislacyjne mają rozwiać wątpliwości w tej sprawie.

REKLAMA
REKLAMA

Czy apteki mają odmawiać realizacji e-recept, gdzie ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej będzie wyrażona słownie, a nie po nowemu, czyli „wyłącznie liczbowo”? [pytanie wysłano po raz pierwszy, kiedy nie było wiadomo, że będzie nowela noweli]

W odpowiedzi MZ napisało, że ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej może zostać podana na recepcie elektronicznej liczbowo, słownie lub na oba te sposoby. Recepta w postaci elektronicznej, na której ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej została wyrażona na jeden z ww. sposobów, powinna zostać zrealizowana przez osobę wydającą leki w aptece.

Z pismem można zapoznać się pod tym adresem.

[Źródło: MZ/KO]

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych