REKLAMA
Autor: Agnieszka Jeżewska-Żylik Opublikowano: 3 września 2018

Opieka farmaceutyczna, a dyżury aptek…

Artykuł pochodzi z serwisu

W związku z aktualnym obecnie tematem ustawy o zawodzie farmaceuty równolegle toczy się dyskusja na temat opieki farmaceutycznej. Poruszane zagadnienia dotyczą przede wszystkich konieczności jej wprowadzenia, ale także zasad funkcjonowania oraz znaczenia opieki farmaceutycznej w systemie opieki medycznej sprawowanej nad pacjentem…

Szczególnie w aptece całodobowej widać, jak bardzo farmaceuci mają związane ręce (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Wielu farmaceutów we wprowadzeniu do polskich aptek opieki farmaceutycznej widzi szansę na zwiększenie ich roli oraz pełne wykorzystanie kompetencji. Niektórzy obawiają się jednak, czy nasze apteki gotowe są na takie zmiany i czy rzeczywiście będą w stanie podjąć się rzetelnej opieki nad pacjentem prowadzonej co prawda z poziomu apteki, ale w porozumieniu z lekarzem.

Jest jeszcze jeden aspekt dotyczący opieki farmaceutycznej, który warto wziąć pod uwagę. Miejsce. Wszyscy znamy apteki, w których kolejka nie kończy się przez cały dzień, a otwartych okienek nigdy nie jest za wiele. Znamy też takie, których drzwi otwierają się w ciągu dnia zaledwie kilkanaście razy, a większość pacjentów jest dobrze znana farmaceucie. Czy w obu aptekach opieka farmaceutyczna ma szanse funkcjonować tak samo? W której sprawdzi się bardziej, a w której mniej? Gdzie pacjent będzie mógł łatwiej z niej skorzystać? Pozostawiam to ocenie czytelnika. Z własnej perspektywy mogę powiedzieć, że jest taki typ apteki, w którym prowadzenie opieki farmaceutycznej wydaje się być szczególnie potrzebne. Apteka całodobowa.

Dyżur świąteczny. Wszystkie apteki w okolicy zamknięte, kilkunastoosobowa kolejka, pacjenci nerwowo przestępujący z nogi na nogę. Wśród oczekujących chorzy wypisani ze szpitala, mamy z małymi dziećmi, osoby starsze. Krótko mówiąc – w zdecydowanej większości pacjenci naprawdę potrzebujący pilnej pomocy. Pomocy rozumianej nie tylko jako realizacja recepty czy sprzedaż preparatu polecanego w reklamie, ale często przede wszystkim jako poradnictwo.

Dlaczego o tym mówię? Bo szczególnie w takie dni widać, jak dużo może zmienić skutecznie prowadzona opieka farmaceutyczna. Brzmi górnolotnie i może nieco na wyrost, ale zwłaszcza te świąteczne i nocne dyżury pokazują, jak wielu pacjentów szuka w aptece przede wszystkim porady. Nasza praca w dni świąteczne i dyżury nocne mogłaby być zdecydowanie łatwiejsza, a przede wszystkim bardziej uzasadniona, gdybyśmy mogli sami w granicach naszych kompetencji pomagać pacjentom, nie odsyłając ich tak często do lekarza, a tym samym – w ich rozumieniu- często odmawiając pomocy.

Nie umniejszam roli innych aptek – uważam, że każda z nich jest potrzebna i każda może znaleźć swoje miejsce na rynku. Ale w mojej ocenie szczególnie w aptece całodobowej widać, jak bardzo my farmaceuci mamy związane ręce. O ile w ciągu dnia możemy chociaż częściowo pomóc pacjentowi, kierując go do odpowiedniego lekarza, o tyle w nocy może być to trudne. Nie wszędzie w pobliżu apteki znajdzie się przychodnia dyżurująca w dni świąteczne czy też w nocy.

Wyznaczając więc standardy opieki farmaceutycznej w polskich aptekach, warto wziąć pod uwagę, gdzie jej wprowadzenie może przynieść największe korzyści dla samych pacjentów, jak również całego systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości opieka farmaceutyczna będzie standardem w każdej aptece, na razie jednak niecierpliwie czekam, aż dzięki niej nocne i świąteczne dyżury zaczną spełniać swoją rolę w większym stopniu niż ma to miejsce obecnie.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych