REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 września 2018

Opieka farmaceutyczna będzie finansowana przez NFZ. Trwają prace nad rozporządzeniem…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wiceminister zdrowia Marcin Czech przyznaje, że trwają prace nad projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceutycznej, które ma określić zasady prowadzenia dokumentacji z opieki farmaceutycznej i sposób rozliczania świadczenia z budżetu NFZ. W październiku 2018 CSIOZ ma dostarczyć narzędzie informatyczne do prowadzenia pilotażu opieki farmaceutycznej w aptekach…

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej umożliwi aptekarzom bardziej indywidualne podejście do pacjenta (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi na interpelację nr 23870 posła Pawła Skuteckiego, przekazaną do Ministerstwa Zdrowia w dniu 20 lipca 2018 r., dotyczącą pilotażu opieki farmaceutycznej, wiceminister zdrowia Marcin Czech udzielił bardzo ciekawych informacji dotyczących aktualnych prac nad tym projektem.

Czech wyjaśnił na wstępie, że opieka farmaceutyczna, zgodnie z art. 2a ust. 1 pkt.7 ustawy o izbach aptekarskich, jest dokumentowanym procesem, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.

– Wprowadzenie opieki farmaceutycznej ma za zadanie zwiększać bezpieczeństwo farmakoterapii – pisze wiceminister zdrowia. – Aptekarz używa swej całej wiedzy i umiejętności dla przekazania pacjentowi odpowiednich w jego dolegliwościach środków leczniczych, dbając przy tym o przekazanie mu rzetelnej, pełnej i zrozumiałej informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej umożliwi aptekarzom bardziej indywidualne podejście do pacjenta, jednocześnie da im narzędzia umożliwiające udzielenie pełnej i profesjonalnej informacji dotyczących działania i stosowania produktów leczniczych.

– Jest to o tyle ważne, że dostęp do profesjonalnej informacji farmaceutycznej jest czynnikiem, który warunkuje jakość i bezpieczeństwo procesu leczenia – zapewnia Marcin Czech.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia poinformował, że aktualnie w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem pilotażu opieki farmaceutycznej – odbywają się spotkania Zespołu do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej, który ma za zadanie wypracowanie i zaproponowanie rozwiązań umożliwiających przetestowanie systemu opieki farmaceutycznej w aptekach ogólnodostępnych.

Jednocześnie trwają prace nad projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceutycznej, które ma określić zasady prowadzenia dokumentacji z opieki farmaceutycznej i sposób rozliczania świadczenia z budżetu NFZ.

– W prace nad pilotażem opieki farmaceutycznej włączony jest także CSIOZ, który przygotowuje narzędzia informatyczne do prowadzenia tego procesu. Zgodnie z harmonogramem aplikacja ma zostać dostarczona w październiku 2018 r – zapewnia Marcin Czech.

Źródło: sejm.gov.pl

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych