Opieka farmaceutyczna sposobem na nadużywanie leków | farmacja.pl

Opieka farmaceutyczna sposobem na nadużywanie leków

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-02 08:16:41 /

Co ósmy polski pacjent trafia do szpitala nie przez chorobę, a przez stosowane leki. Co piąty ma problem z nadużywaniem farmaceutyków. Rozwiązaniem może być wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czego chcą aptekarskie samorządy.

Opieka farmaceutyczna sprawiłaby, że to farmaceuta stałby się koordynatorem prowadzonej terapii lekowej. Zdaniem aptekarzy wprowadzenie takiej usługi do aptek jest konieczne.

- Farmaceuta jest tą osobą, która widzi, jakie leki zażywa pacjent. Jest w stanie przeanalizować te leki i w kontakcie z lekarzem powiedzieć, które nie są naprawdę konieczne - mówi Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, w rozmowie z Radio Opole.

Rolą opieki farmaceutycznej byłaby edukacja pacjenta. Tylko w ten sposób możliwe jest zmniejszenie liczb leków OTC zażywanych przez pacjentów. Problemem jest również ich niewłaściwe stosowanie.
- To ma sens zarówno dla samych pacjentów, jak i wydatków państwa - mówi Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. - Jeżeli wyobrazimy sobie, że jedna doba w szpitalu na oddziale toksykologicznym kosztuje 1 400 złotych, to proszę zwrócić uwagę, że możemy jednocześnie i ochronić pacjenta i ochronić budżet. To ma sens. Na razie jesteśmy na początku drogi, ale wierzymy, że uda nam się ją dokończyć.

Podobne rozwiązania stosowane są w wielu krajach europejskiej wspólnoty. Między innymi w Niemczech, Francji, a ostatnio również we Włoszech.

Więcej na ten temat na stronach [url= http://radio.opole.pl/100,213499,zazywamy-za-duzo-lekow-skontroluje-to-opieka-far]Radio Opole[/url].

Źródło: radio.opole.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj