REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 października 2019

Opieka farmaceutyczna w aptekach wymaga doprecyzowania

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naczelna Izba Aptekarska pozytywnie oceniła projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Jednak wskazała też kilka miejsc wymagających poprawy. Zdaniem NIA to samorząd aptekarski nadal powinien opiniować kandydata na kierownika apteki. Ponadto należy doprecyzować kwestię sprawowania opieki farmaceutycznej przez aptekę.

Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno zaznaczył, że NIA oceniła pozytywnie projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Jednak w kilku miejscach wymaga on jednak korekty (czytaj również: Dlaczego nie było konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o zawodzie farmaceuty?).

Realizacja recept dla pacjentów stabilnych

Zgodnie z projektem farmaceuci będą mogli prowadzić dodatkowe usługi na rzecz pacjentów, takie jak przeglądy lekowe czy obsługa urządzeń medycznych. Za zgodą lekarza będą mogli kontynuować realizację recept dla tzw. pacjentów stabilnych, czyli tych, którzy od lat leczą się tymi samymi lekami. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu krajach.

REKLAMA

Tam w ramach przeglądów lekowych skierowanych do pacjentów z przewlekłymi chorobami to właśnie farmaceuci przyczyniają się do znacznej poprawy zaleceń lekarskich. Podnoszą też efektywność kosztownych farmakoterapii. Leleno dodał, że chorzy oszczędzają czas i koszty podróży, jeśli mogą odwiedzić najbliższą aptekę, aby skorzystać z dodatkowych świadczeń. Z raportu Deloitte z czerwca 2018 r. wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia, wprowadzając dodatkową usługę porady farmaceutycznej mógłby zaoszczędzić blisko 470 mln.

REKLAMA

Opinia o kierowniku apteki

Dodatkowo proponowane zapisy gwarantują farmaceutom niezależność (czytaj również: Co się dzieje z projektem ustawy o zawodzie farmaceuty?). –Farmaceuci będą mogli odmówić wykonania poleceń służbowych, które – w ich przekonaniu – mogą naruszać obowiązujące przepisy, np. polecanie pacjentom preparatów wątpliwej jakości czy zamknięcie apteki, która nie dysponuje wymaganą obsadą fachowego personelu – uważa Leleno.

Naczelna Izba Aptekarska uważa również, że samorząd aptekarski nadal powinien opiniować kandydata na kierownika apteki. Taka opinia jest składową wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie nowej placówki. Sporządza ją okręgowa izba aptekarska na wniosek wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Wydanie opinii nie jest wiążące dla organu nadzorczego. Na utrzymaniu tej regulacji powinno zależeć również pracodawcom. Będą mieli wtedy pewność, że zatrudniony przez nich kierownik apteki posiada niezbędne kompetencje oraz spełnia najwyższe standardy etyczne.

Testy diagnostyczne w ramach opieki

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wymaga doprecyzowania w kwestii sprawowania przez apteki opieki farmaceutycznej. Nie zostały określone warunki lokalowe, procedury wyboru przez pacjenta farmaceuty sprawującego taką usługę lub zasady przetwarzania danych zawartych w indywidualnej dokumentacji. Trzeba uszczegółowić także kwestie wykonywania przez farmaceutów testów diagnostycznych (czytaj więcej: PILNE: Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty w konsultacjach publicznych!). Jak tłumaczy Leleno, farmaceuci powinni wykonywać gotowe testy diagnostyczne, np. na obecność narkotyków czy helicobacter.

Dodatkowo aptekarz powinien móc rekomendować inne metody i badania diagnostyczne przeprowadzane przez diagnostów laboratoryjnych. Tym bardziej że w wielu europejskich krajach farmaceuci wykonują testy diagnostyczne w znacznie szerszym zakresie. W Wielkiej Brytanii na przykład są włączeni w krajowe programy badań przesiewowych dotyczące wybranych chorób bakteryjnych. Dzięki temu przyczyniają się do wzrostu wykrywalności chorób w społeczeństwie.

Źródło: IK/zdrowie.dziennik.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych