REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 listopada 2019

Opole upamiętniło aptekę, która działała od XIII wieku

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak donosi Radio Opole, z okazji Opolskiego Dnia Aptekarza odsłonięto pamiątkową tablicę Apteki Miejskiej. Powstała ona w czasach, gdy miasto otrzymało prawa miejskie przez wiele wieków miała pozycję monopolisty.

Maria Pająk, członkini samorządu aptekarskiego w Opolskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej, opowiada dzieje apteki. To apteka, która działała od XIII wieku, począwszy od kramu aptekarskiego. Można rzec, że lokacja miasta w roku 1217, to jest również początek historii Apteki Miejskiej w Opolu. Do początków XIX wieku znajdowała się w ratuszu, następnie przeniesiono ją na róg rynku i ulicy Wojciecha. W 1945 roku została zbombardowana i nigdy jej nie odbudowano (czytaj również: 145-letnia apteka robi krok ku przyszłości).

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Apteki Miejskiej zostało zorganizowane w związku z Opolskim Dniem Aptekarza. Jak mówi prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków w obecnej rzeczywistości farmaceuci cały czas czekają na wprowadzenie dodatkowych usług do apteki.

REKLAMA

Mówiąc o kwotach, to rocznie około pół miliarda złotych są w stanie wnieść farmaceuci do systemu, chociażby robiąc to, co robią ich koledzy za granicą – zaznacza Tomków. – Chodzi o opiekę farmaceutyczną. Na to liczymy, czekając na ustawę o zawodzie farmaceuty, która ma być procedowana w tej kadencji sejmu – dodaje.

REKLAMA

W ramach Opolskiego Dnia Aptekarza przyznano także jedno wyróżnienie samorządowe (czytaj również: W Katowicach znaleźli nowe zastosowanie dla starej aptek). Ponadto pięciu farmaceutów odebrało dyplomy z okazji 50-lecia pracy.

Źródło: IK/radio.opole.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych