Trwa ładowanie treści...
Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie recept

Od 1 stycznia 2021 r. zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie recept. Jednak jeszcze przez kolejne 6 miesięcy recepty będzie można realizować na dotychczasowych zasadach. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. pracownicy aptek będą mogli zatem korzystać z zasad realizacji zawartych w dwóch rozporządzeniach: starym i nowym (czytaj również: Nowe rozporządzenie w sprawie recept. Co zmieni się od 1 stycznia?).
Jest to o tyle istotne, że w nowym rozporządzeniu znalazły się zapisy rozwiązujące kilka dotychczasowych problemów, jak chociażby:
- doprecyzowanie definicji dawkowania jako informacji o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie
- możliwość realizacji recepty na lek recepturowy, gdy dla dwóch ryczałtów nie podano sposobu dawkowania
- możliwość realizacji recepty na lek recepturowy stosowanego na skórę (maści, kremy itp) gdy podano tylko częstotliwość stosowania bez dawki (np. 3 x dziennie smarować)
- dopuszczalna realizacja recepty papierowej, jeśli odbiega ona od wzoru, ale spełniony jest wymóg jej czytelności
- możliwość realizacji recepty ze zniżką wynikającą z uprawnienia dodatkowego, nawet jeśli przy leku określono odpłatność X lub 100% – (np. leki OTC i ZK).
Brak ilości leku gotowego
Istotna zmiana zaszła również w zapisach dotyczących możliwości realizacji recepty, w sytuacji gdy osoba ją wystawiająca nie podała liczby opakowań leku. W takich sytuacjach dopuszczono możliwość wydania jednego najmniejszego opakowania określonego w wykazie leków refundowanych. W przypadku leków nierefundowanych może to być jedno najmniejsze opakowanie dopuszczone lub dostępne w obrocie.
Brak dawkowania
Kompletnie odwrotnie jest w sytuacji braku dawkowania leku. Tutaj w przypadku leku refundowanego, osoba realizująca receptę może wydać ilość leku nie większą od zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie. Natomiast w przypadku leków nierefundowanych jest to ilość nie większa niż zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dopuszczonych do obrotu na terenie RP.
Uprawnienia dodatkowe WP i WE
Jednocześnie nowe rozporządzenie w sprawie recept doprecyzowuje uprawnienia osoby realizującej receptę z uprawnieniem dodatkowym WP lub WE. Podobnie jak w przypadku uprawnień S i C – osoba realizująca receptę nie ma możliwości ich uzupełnienia lub zweryfikowania (czytaj również: Będzie można zrealizować receptę mniejszą od minimalnych wymiarów?).
Nowy wzór recepty
Rozporządzenie wprowadza nowy wzór recepty papierowej – pozbawiony rubryki „Oddział NFZ”. Przypomnijmy, że już teraz w obiegu znajdują się dwie wersje recept papierowych. Nowe rozporządzenie wprowadza trzecią, ale nie na długo. Zgodnie z brzmieniem projektu, stosowanie dotychczasowych druków będzie możliwe tylko do 30 czerwca 2021 r. Innymi słowy od 1 lipca 2021 r. obowiązywać będzie już tylko jeden wzór recept papierowy – wprowadzony nowym rozporządzeniem.
Wymiary recepty
Obowiązujące obecnie rozporządzenie określa, że wymiary recepty papierowej nie mogą być mniejsze niż 200 mm długości i 90 mm szerokości. Jednocześnie osoba realizująca taką receptę może ją zrealizować, jeśli wymiary recepty nie spełniają tych wytycznych. Ministerstwo Zdrowia uznało, że bezcelowe jest istnienie w jednym rozporządzeniu dwóch sprzecznych przepisów. Jednego określającego wymiary recept i drugiego mówiącego o braku obowiązku stosowania się do tych wymiarów. Dlatego też z rozporządzenia usunięto zapis umożliwiający realizację recepty, jeśli nie spełnia ona wymogów dotyczących wymiarów (czytaj również: Będzie można zrealizować receptę mniejszą od minimalnych wymiarów?).
Ostatecznie jednak w rozporządzeniu znalazł się zapis mówiący, że „osoba realizująca receptę ma prawo zrealizować receptę, której wymiary w stopniu nieznacznym różnią się od wymiarów określonych w § 3 ust. 3, pod warunkiem, że spełniony jest warunek czytelności recepty”.
Poza tym receptę w postaci papierowej, nieodpowiadającą wzorowi recepty określonemu w załączniku do rozporządzenia, będzie można realizować w przypadku, gdy:
- rozmieszczenie przestrzenne poszczególnych pól recepty nie odpowiada ich umiejscowieniu wynikającemu ze wzoru recepty,
- wzajemne proporcje między wielkościami poszczególnych pól recepty odbiegają od proporcji wynikających ze wzoru recepty,
- poszczególne informacje zamieszczane przez osobę wystawiającą receptę w określonych polach recepty nie mieszczą się w całości w tych polach (wykraczają poza ich obręb)
Warunkiem jest jednak spełnienie wymogu czytelności wystawionej recepty.
©MGR.FARM
Artykuł pochodzi z serwisu