REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 października 2019

Ostrołęka: wyłudzali refundację za leki przeciwpsychotyczne

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do aresztu trafiły dwie osoby podejrzane o wyłudzanie refundacji leków refundowanych przez NFZ. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, która postawiła zarzuty łącznie sześciu osobom.

Do zatrzymania podejrzanych doszło w zeszłym tygodniu w Warszawie (czytaj również: W Rzeszowie aptekarze wyłudzali refundację na leki recepturowe). Ostrołęcka prokuratura poinformowała, że zatrzymanie było wynikiem śledztwa dotyczącego procederu wyłudzania w latach 2012–2015 kwot refundacyjnych leków z zawartością Quetiapiny i olanzapiny oraz leków pochodnych. Quetiapina i olanzapina to stosowane w psychiatrii atopowe leki przeciwpsychotyczne.

Według prokuratury zamieszani w ten proceder byli lekarze, pracownicy, przedstawiciele firm farmaceutycznych oraz kierownicy aptek. Zdaniem śledczych całościowo mogło dojść do wyłudzenia ponad 4 mln zł refundacji.

REKLAMA

W toku śledztwa już wcześniej przedstawiono zarzuty sześciu osobom (czytaj również: 5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ). Wobec zatrzymanych sformułowano łącznie 613 zarzutów dotyczących wyłudzenia refundacji leków refundowanych przez Mazowiecki Oddział NFZ na łączną kwotę ponad 510 tys. zł. Przestępstwo to stało się stałym źródłem dochodu dla przestępców. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji. Jedna osoba otrzymała zakaz wykonywania zawodu lekarza oraz zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę 560 tys. zł.

REKLAMA

Źródło: IK/rdc.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych