REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 lutego 2019

Otwock został bez nocnej apteki – bunt Cefarmu

Artykuł pochodzi z serwisu

Jak donosi Radio Dla Ciebie, jedna z dwóch firm realizujących dyżury w otwockich aptekach już nie będzie tego robić. Mieszkańcy są załamani, a co na to samorząd?

Firma Cefarm, która od ośmiu lat co miesiąc na zmianę z inną apteką prowadziła dyżury w nocy i w trakcie świąt, zbuntowała się. W nadesłanym do redakcji oświadczeniu w tej sprawie stwierdziła, że od 1 marca 2019 r. przestaje dyżurować.

REKLAMA

Uzasadniła to w ten sposób, że wydłużenie godzin pracy apteki wcale nie ma uzasadnienia w faktycznych potrzebach ludności Otwocka. Jej zdaniem rozkład godzin pracy apteki, sformułowany przez Prawo farmaceutyczne, nie może być ustalany mechanicznie. Powinien być dostosowany do realnych potrzeb mieszkańców (czytaj więcej: Problem dyżurów aptek wymaga rozwiązania na szczeblu centralnym).

REKLAMA

Ponadto Cefarm uważa, że zarząd powiatu nie może nakazać konkretnej aptece ustalonego czasu pracy w drodze decyzji administracyjnej. Co najwyżej zarząd może zatwierdzić ogólny grafik czasu pracy otwarcia aptek z uwzględnieniem pracy nocnej i dni wolnych od pracy. Spółka podkreśliła, że żadnej przepis prawny nie nakłada na aptekę jednoznacznie obowiązku pracy w nocy i w święta.

Cefarm w swoim oświadczeniu przyznał również, że takie dyżury są po prostu nieopłacalne. Powinny je prowadzić zainteresowane spółki, które mają możliwości kadrowe. Zatem decyzję starostwa z 2011 roku o przydzieleniu dyżurów nazywają „działaniem władczym, arbitralnym i dyskryminującym, skierowanym przeciwko firmie”. Władze Cefarmu proponują więc rozdzielenie dyżurów na więcej niż dwie apteki. W Otwocku jest ich 25 (czytaj więcej: Konflikty wokół dyżurów aptek narastają. Ministerstwo Zdrowia zwleka…).

Mieszkańcy nie kryją złości i obawiają się, że po leki, w nocy będą musieli jeździć do Warszawy. – Otwock jest duży, a ludzie chorują. Powinna być to apteka, nawet jeśli się nie opłaca. Niech miasto dołoży – mówią.

Starosta otwocki stwierdził jedynie, że Cefarm nie może odmówić nocnych dyżurów. Został do nich wyznaczony dlatego, że apteka znajduje się obok punktu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Źródło: IK/rdc.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych